Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

JPMorgan, Tokenize BlackRock Hisselerini Piyasaya Sürdü

BlackRock, finansal piyasalardaki fon hisselerinin takas ve marj işlemlerinde teminat olarak tokenleştirilmesinin, marj tamamlama taleplerini karşılamadaki operasyonel sorunları önemli ölçüde azaltacağını söyledi.

11 Ekim 2023 13:56

Güncellenme: 11 Ekim 2023 14:46

ABD'li bankacılık devi JPMorgan, BlackRock ve Barclays'i içeren ilk canlı blok zinciri tabanlı teminat uzlaşma işlemini gerçekleştirdiğini açıkladı.


JPMorgan'ın Ethereum tabanlı Onyx blok zinciri ve bankanın Tokenize Teminat Ağı (TCN), BlackRock tarafından para piyasası fonlarından birindeki hisseleri tokenize etmek için kullanıldı. Token’lar daha sonra bir OTC (tezgah üstü) türev ticaretinde teminat olarak Barclays Plc'ye transfer edildi.


Geleneksel finansal varlıkların tokenizasyonu bankalar için büyük bir mesele ve bu gelişmeyle JPMorgan da Citi ve diğer birçok ismin arasına katıldı.


JPMorgan yaptığı basın açıklamasında, tokenizasyonun fonun Transfer Temsilcisi ile TCN arasındaki bağlantı yoluyla birkaç dakika içinde gerçekleştiğini söyledi. Blackrock ve Barclays arasındaki transferin neredeyse anlık olduğu ve MMF'lerdeki hisselerin iki taraflı türev muadilleri arasında teminat olarak kullanıldığı BlackRock’ın, JP Morgan ve Barclays için bir ilki temsil ettiği belirtildi.


JPMorgan'ın Onyx Dijital Varlıklar Başkanı Tyrone, “Onyx Digital Assets, müşterilerin repo işlemleri yoluyla gün içi likiditeye erişmelerini sağlıyor. TCN'nin piyasaya sürülmesiyle müşteriler, marj gereksinimlerini karşılamanın daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir yolu olan tokenize MMF hisselerini teminat olarak yayınlayarak MMF yatırımlarından faydalanabilirler” şeklinde konuştu.


BlackRock Nakit Yönetimi Grubu Küresel COO Yardımcısı Tom McGrath şunları ekledi: “Finansal piyasalardaki fon hisselerinin takas ve marj işlemlerinde teminat olarak tokenleştirilmesinin, marj tamamlama taleplerini karşılamadaki operasyonel sorunları önemli ölçüde azaltacaktır.”


Daha Fazla Oku

    JPMorganblockchainonyxblackrockbarclays

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk