Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Grayscale Bitcoin ETF’sindeki Büyük Çıkışların Sebebi Anlaşıldı: FTX

Bitcoin ETF'leri onaylandığından beri BTC'nin fiyatı düştü. Teorik olarak, artık FTX'in varlık satışları bittiğine göre satış baskısı hafifleyebilir.

23 Ocak 2024 12:50

Güncellenme: 23 Ocak 2024 13:59

Yatırımcılar, bu ayın başlarında borsa yatırım fonuna dönüştürülmesinden bu yana 2 milyar dolardan fazla değere sahip Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) sattı.


CoinDesk'in incelediği özel verilere ve konuya dair bilgili olan iki kişiye göre, bu çıkışların büyük bir kısmı FTX'in iflas mülkünün 22 milyon hisseyi satmasıydı.


ETF’ler, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) yıllarca süren oyalamalarının ardından 11 Ocak'ta işlem görmeye başladı. Ancak Grayscale fonu on yıldır zaten mevcuttu ve SEC, ürünün ETF'ye dönüşümünü onayladığında 30 milyar dolara yakın varlık biriktirmişti. 


BlackRock ve Fidelity gibi şirketler tarafından çıkarılan yeni fonlar giriş görürken, GBTC'den milyarlarca dolar değerinde bitcoin çekildi.


CoinDesk'in incelediği veriler, FTX'in bunun çoğunu oluşturduğunu gösteriyor. FTX'in GBTC sahipliğini sıfıra indiren, sattığı 22 milyon hissenin değeri 1 milyar dolara yakın.


Bitcoin'in (BTC) fiyatı, ETF'lerin onaylanmasından bu yana düştü. Oysa bitcoin ETF'leri, deneyimli olmayan insanların bile bitcoin'e yatırım yapmasının çok daha kolay bir yolu olarak lanse edilmişti ve BTC'nin fiyatı için inanılmaz iyimser tahminlere yol açmıştı.


Ancak teorik olarak, artık FTX'in varlık satışları bittiğine göre satış baskısı hafifleyebilir.


Birçok büyük kripto ticaret kuruluşu gibi, FTX de Grayscale tröst hisselerinin fiyatı ile fondaki temel bitcoin'in net varlık değeri arasındaki eşitsizlikten yararlandı. FTX, 3 Kasım 2023 tarihli bir dosyaya göre, 25 Ekim 2023 itibarıyla 597 milyon dolar değerinde 22,3 milyon GBTC'ye sahipti.


FTX'in GBTC holdinginin değeri, Grayscale'in 11 Ocak'ta NYSE Arca'da bitcoin ETF ticaretinin ilk gününe göre yaklaşık 900 milyon dolara yükseldi ve günü 40,69 dolardan kapattı.


Dosyalara göre FTX, ETF sağlayıcısı Bitwise tarafından yönetilen yasal bir tröstte yaklaşık 3 milyon hissenin yanı sıra şu anda Marex Capital Markets Inc. olarak bilinen ED&F Man Capital Markets'taki aracı hesabında beş Grayscale tröstünde hisseye sahipti.


CoinDesk’in sorularını yanıtsız bırakan Marex gibi, FTX iflas mülkü tarafından tutulan varlıkların satışına yardımcı olan Galaxy Digital da yorum yapmamayı tercih etti.


Dün, FTX'e bağlı bir ticaret firması olan Alameda Research, Grayscale'in aşırı ücret talep ettiğini iddia eden bir davayı gönüllü olarak reddetti.


Daha Fazla Oku

    GrayscalebtcBitcoinFTX

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri 19 Günlük Giriş Serisini Bozdu

18 Haziran 2024 14:43

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk