Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

First Citizens, Silicon Valley Bank’i Satın Alıyor

Birkaç ay önce New York merkezli ticari borç sağlayıcısı CIT’nin satın alımını da gerçekleştiren First Citizens, 109 milyar dolarlık varlığıyla ABD’deki en büyük 30. banka.

27 Mart 2023 09:17

Güncellenme: 27 Mart 2023 10:02

Federal Mevduat Sigortası Kurumu’nun (FDIC) açıklamasına atıfta bulunan Bloomberg haberine göre, First Citizens Bank’in ana şirketi olan First Citizens BancShares, Silicon Valley Bank’i satın almayı kabul etti.


Açıklamada, SVB’nin iflasından sonra FDIC tarafından kurulan köprü banka Silicon Valley Bridge Bank’in tüm mevduatlarının otomatik olarak First Citizens ve Trust Company’ye aktarılacağı belirtildi. First Citizens Bank ve Trust Company tarafından üstlenilen tüm mevduatlar, sigorta limitine kadar FDIC tarafından sigortalanacak.

10 Mart itibarıyla, Silicon Valley Bridge Bank’in yaklaşık 167 milyar dolarlık varlık ve 119 milyar dolarlık mevduatı olduğu bildirildi. Ayrıca FDIC, 90 milyar dolarlık menkul kıymet ve diğer varlıkların SVB’yi satın alan şirkette kalacağını eklemişti.

Ayrıca FDIC, First Citizens BancShares’le yaptıkları anlaşmada hisse senedi değerleme haklarını satın aldığını ve piyasa koşulları göz önünde bulundurulduğunda bankanın yaklaşık 500 milyon dolarlık değer kazandığını söyledi.


Silicon Valley Bank’in ana şirketi olan SVB Financial Group, 17 Mart’ta iflas koruma başvurusunda bulunmuştu.

Circle Financial gibi önemli kripto şirketlerinin Silicon Valley Bank ile çalıştığı biliniyordu. Circle’ın USDC stabilcoin’i, şirket mevduatının 3,3 milyar dolarının Silicon Valley Bank’te olduğunu açıklamasından birkaç gün sonra dolar sabitini kaybetti.

Para Birimi Denetleme Ofisi’nin (OCC) eski başkan vekili Brian Brooks, CoinDesk TV’nin First Mover programında verdiği röportajda, ABD Hükümeti’nin kripto bankacılık sektörüne erişimini resmen boğmaya çalıştığını söyledi.

Bununla birlikte bazı kripto stakeholder’ları, bankacılık krizinin kripto piyasasını uzun vadede güçlendireceğini düşünüyor.


Daha Fazla Oku

    First CitizensSilicon Valley BankSVBFDIC

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Lido, Ethereum için Potansiyel Bir Risk Olabilir mi?

24 Eylül 2023 11:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk