Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

USDC Yakma ve DAI Basma, SVB Çöküşünde Zincirdeki Popüler Faaliyetler Arasında

Circle'ın USDC stabil coin'i cuma gününden itibaren yaklaşık 3 milyar dolarlık net itfaya sahipken, DAI'nin toplam arzı aynı dönemde 1,2 milyar token’lık artış gösterdi.

14 Mart 2023 10:20

Güncellenme: 14 Mart 2023 14:08

USDC yakma ve DAI basma, Silikon Vadisi Bankası'nın (SVB) kapanmasından artçılarına adapte olan kripto yerlileri arasında zincirdeki popüler faaliyetler haline geldi.


Blok zincir analitik firması Nansen'in zincir verilerine göre, Circle Internet Financial'ın USDC stabil coin'i yaklaşık 3 milyar dolarlık net itfaya sahipti; bir Makerburn panosuna göre, aynı dönemde DAI’nin toplam arzı ise 1,2 milyar token’lık artış gösterdi.


Sonuç itibarıyla, CoinGecko'ya göre USDC'nin piyasa değeri cuma gününden pazartesiye dek 43,5 milyar dolardan kabaca 39,5 milyar dolara düşerken, DAI'nin piyasa değeri yaklaşık yüzde 29 arttı. 


10 Mart Cuma günü SVB, devlet regülatörleri tarafından kapatıldı ve bankacılık endüstrisinde kripto ekosistemini de etkisi altına alan geniş çaplı bir mali kaosa neden oldu. SVB'de 3,3 milyar dolar nakit mevduatı bulunan Circle ve alternatif stabil coin DAI'sini oluşturmak için USDC'yi kullanan MakerDAO da etkilenenler arasındaydı. 


Nansen verilerine göre, ertesi gün kripto kullanıcıları hem MakerDAO'ya hem de Circle'ın yakma adresine 1,2 milyar dolar gönderdi. Yanıklar, USDC sahiplerinin token’larını nakit paraya çevirdiklerinin göstergesidir.


Toplu yakım, Circle'ın yok ettiğinden daha fazla USDC bastığı Mart ayı başındaki eğilimi tersine çevirdi. Circle, 1 Mart ile 9 Mart arasında günde ortalama net 143 milyon USDC bastı, ancak bu eğilim o zamandan sonra değişim gösterdi: 10 Mart'tan itibaren, Circle günlük net ortalama 727 milyon dolar yaktı.


Ayrıca Nansen verileri, MakerDAO'nun DAI'nin değerini desteklemek adına USDC gibi varlıkları tutan akıllı bir kontrat olan Peg Denge Modülü‘nün USDC mevduatlarında yüzde 91'lik bir artış gördüğünü ve 10 Mart'ta 2,1 milyar dolardan bugün 4,1 milyar dolara sıçradığını gösteriyor.


MakerDAO topluluğu şu anda, yeni DAI token’ları basmak için gereken token alımlarını dondurabilen Peg Kararlılık Modülü’ndeki takasları duraklatacak bir yönetişim teklifini değerlendiriyor.


Bir DAI İstatistik panosuna göre şu anda USDC, dolaşımdaki tüm DAI'yi üretmek için kullanılan teminatın yüzde 63,1'ini oluşturuyor.


Daha Fazla Oku

    USDCDAISVBMakerDAO

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sage D. Young

Sage D. Young, CoinDesk'te bir teknoloji protokolü muhabiridir. Solarpunk Hareketi'ni önemsiyor. Ekonomi ve Felsefe alanlarında Veri Bilimi alanında çift ana dal yapmış olan Claremont McKenna Koleji'nden yeni mezun oldu. ETH, LINK, AAVE, PEOPLE, OS ve HTR'nin yanı sıra birkaç NFT'nin sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin, Kasım 2021'den Bu Yana İlk Kez 60 Bin Doları Aştı

28 Şubat 2024 17:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk