Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto 2024: Sırada Ne Var? "Daha sürdürülebilir bir kripto para sektörüne evrileceğimizi düşünüyorum"

Özel serinin bu bölümünde BtcTurk Kripto CEO'su Onur Güven'in 2024 yılına dair öngörülerini işledik.

25 Aralık 2023 10:22

Güncellenme: 25 Aralık 2023 20:02

Bu röportaj Consensus Magazine Aralık ayı için hazırlanan Kripto 2024: Sırada Ne Var? serisinin bir parçasıdır.


1) 2023 BtcTurk için nasıl geçti? Piyasaların yoğun olarak zorlu dönemine gelen bu yıla dair değerlendirmeleriniz nasıl?

BtcTurk açısından 2023, 10. kuruluş yılını kutladığı ve heyecan verici atılımlarla önemli bir dönüşümü gerçekleştirdiği son derece hareketli bir yıl oldu.


BtcTurk grubu olarak Temmuz ayında düzenlenen basın toplantısıyla ‘Hep Dahası Var’ diyerek yolumuza artık yeni nesil uçtan uca self servis bir finansal şirketler grubu olarak devam edeceğimizi duyurduk. Bitcoin ve kripto para sektöründeki 10 yıllık deneyimimiz, değerli yönetici kadromuzun mesleki tecrübesi ve birbirinden kıymetli çalışanlarımızla birlikte ben de BtcTurk Kripto’nun CEO’su olarak görev üstlendim. 


BtcTurk Kripto olarak geleceğe, insan kaynağımıza ve teknolojimize yatırım yapmaya devam ederek, önümüzdeki 10 yılın yenilikçi finans arenasının inşası için adımlar atıyor olacağız. Yeni dönemde kripto ürün ve hizmetlerimizi zenginleştirerek BtcTurk PRO markamızı BtcTurk Kripto’ya dönüştürerek, ister tecrübeli/profesyonel, ister sektöre yeni/meraklı bir kullanıcı olsun, istediği ölçüde basit ve kolay şekilde gelişmiş özelliklere erişebilmesini amaçladık. Bu hedefte platformumuzda daha da kapsayıcı hizmet sunmaya, kullanıcı dostu yenilikler geliştirmeye devam edeceğiz. 


2) 2024’e dair genel beklentileriniz neler? Yeni yılı hangi dinamiklerin şekillendireceğini düşünüyorsunuz?

2024 yılında Bitcoin ve kripto para piyasası için iki önemli konu bulunuyor. Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması (Bitcoin Halving) ve SEC’in spot Bitcoin ETF kararları.


Bu iki gelişmenin, kripto para piyasasında önemli hareketlerin yaşanmasına yol açacağını düşünüyorum. Spot Bitcoin ETF başvurularının SEC tarafından onaylanması halinde, kurumsal yatırımcıların sektöre girişinin artacağını söyleyebiliriz. Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması ile piyasaya sunulan Bitcoin arzının azalacak olmasıyla birlikte Bitcoin’in yine tüm kriptopara piyasasına yön vermesini bekliyoruz. Bu gelişmelerle, 2023 yılının sonlarında başlayan fiyat hareketlerinin, 2024 yılında da devam etmesini ve daha sürdürülebilir bir kriptopara sektörüne evrileceğimizi düşünüyorum.


3) 2024'te düzenlemeler konusunda beklentileriniz neler?

Türkiye’de şu anda kripto para piyasalarına yönelik bir regülasyon bulunmuyor. 


Türkiye’nin ilk, dünyanın 4. Bitcoin ve kripto para alım satım platformu olmak, bize gurur verdiği gibi sorumluluklar da yüklüyor. Türkiye’de bu sektörde ilk olmamız vesilesiyle yaptığımız ve yapmadığımız işler ile sektöre örnek olmak gibi bir sorumluluğumuz var. Hizmet verdiğimiz ilk günden bu yana, regülasyon var gibi devam ettirmeye çalışıyoruz. Sektörün sağlıklı gelişimi için de gerektiğinde ilgili partiler ile iş birliğine açık şekilde çalışıyoruz.


4) Yeni dönemde hangi projelerin, dikeylerin ön plana çıkacağını düşünüyorsunuz?

BtcTurk Kripto; Bitcoin odaklı, Bitcoin maksimalisti bir şirket diyebilirim. 


Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması’nın, 2024 yılının Nisan-Mayıs aylarında gerçekleşmesi bekleniyor. Bitcoin tarihine baktığımızda, Bitcoin’de yaşanan yukarı yönlü fiyat hareketleri, Halving dediğimiz Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması döneminden sonra gerçekleşti. 


Geçmişin tekrar etmesi şart değil ancak şu zamana kadar Bitcoin tarihinde boğa sezonlarının, Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması’ndan sonra gerçekleştiğini gözlemleyebiliyoruz. Döngüler eskisi gibi devam edecekse, 2024 yılının bu tarihlerinde Bitcoin ve kripto para piyasasının hareketlenmesini bekliyoruz.


5) Sizler 2024’te hangi projelerle ve yaklaşımlarla fark oluşturmayı hedefliyorsunuz? 2024’e dair planlarınızın genel çerçevesi nedir?

BtcTurk açısından 2024’ün önemli bir başka başlığı da spor olacak. 


2020’den bu yana Milli Futbol Takımları Ana Sponsoruyuz. A Milli Futbol Takımımız bu yaz gerçekleştirilecek Avrupa Futbol Şampiyonası EURO 2024’e katılacak. 2021’den bu yana da Milli Voleybol Takımları Ana Sponsoruyuz. Filenin Sultanları 2023’te Avrupa Şampiyonu oldu. Bu kez 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda podyuma çıkmalarını bekliyoruz. Paris’te yine önceki Tokyo Olimpiyatları’nda olduğu gibi 21 bireysel sporcunun da destekçisi olarak yanında olacağız.


Aynı zamanda Bitcoin’in ve kripto paraların geniş kitlelerle buluşması için kolay ve güvenli müşteri deneyimi önemli olacak. Bu vizyonda sürekli olarak yeni özellikler ile mobil uygulamalarımızı ve web sitelerimizi güncelliyor, 7/24 hizmet sunduğumuz müşteri hizmetlerimize yatırım yapmaya devam ediyoruz.


Piyasaların son derece hareketli olmasını beklediğimiz 2024 yılı, BtcTurk Kripto olarak hem bizim için hem de 6 milyon kullanıcımız için yeniliklerle dolu olacak.Daha Fazla Oku

    BtcTurk2024'e BakışÖzel Röportaj

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ali Yüksel

CoinDesk Türkiye'de ürün yöneticisi olarak yazılım, tasarım ve içerik ekibiyle doğrudan çalışmaktadır. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olan Ali, uzun süredir ürün yönetimi alanında çalışıyor. Daha önce medya, eğitim teknolojileri, dijital tarım ve mobil uygulama zekası dikeyinde çözümler üreten teknolojilerde ürün yöneticisi olarak sorumluluk aldı. Aktif bir YGA gönüllüsü olarak insanlığa faydalı, çift kanatları gençler yetiştirme motivasyonuyla Bilim Seferberliği projesini destekliyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase: Yarılanma Sonrası Kripto Piyasasının Kaderini Makro Faktörler Belirleyecek

21 Nisan 2024 12:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk