Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

10 Yaşına Giren BtcTurk, Self Servis Finansal Hizmetler Deneyimini Yeni Sektörlere Taşıyor

Borsa 14 yıllık bitcoin tarihinde 10. yılını kutluyor.

11 Temmuz 2023 14:58

Güncellenme: 11 Temmuz 2023 16:42

1 Temmuz 2013’te Türkiye’de ilk, dünyada ise dördüncü bitcoin alım satım platformu olarak kurulan BtcTurk, 10. yılını kutlarken yeniden yapılandırılacağını ve finansın başka alanlarında da hizmet vermeye başlayacaklarını duyuruyor.


“Hep Dahası Var” kampanyasıyla 11 Temmuz Salı günü basın toplantısı gerçekleştiren BtcTurk, Türkiye’de yine bir ilke imza atarak hem kripto para dünyasına hitap eden hem de sermaye piyasalarına yönelik hizmet sunan ilk marka olacak.


BtcTurk Kripto, BtcTurk Hisse ve BtcTurk Cüzdan

BtcTurk çatısı altında profesyonel ve deneyimli kullanıcılara yönelik BtcTurk Pro platformu, BtcTurk Kripto ismiyle faaliyet gösterecek. BtcTurk Kripto’nun CEO’su Onur Güven’in açıklamalarına göre, platform profesyonel kullanıcılara yönelik gelişmiş özellikleri sunmaya devam ederken aynı zamanda basit ve kolay işlemlerle sektöre yeni giren kullanıcıların da rahatlıkla kullanabileceği bir ortam sağlayacak.


Türkiye’de ilk kez kripto para dünyası ve geleneksel sermaye piyasasındaki bütün hizmetlere erişim sağlayacak olan “BtcTurk Hisse” uygulaması sayesinde kullanıcılar, Borsa İstanbul’da işlem yapabilecek ve hisse senedi alım satım işlemlerini gerçekleştirebilecek.


Ayrıca BtcTurk Hisse, kullanıcıların işlem sonrası iki gün beklemeleri gereken sistemi ortadan kaldıracak ve böylece kullanıcı bakiyeleri, takas sonrasında “anında kullan” özelliği ile hemen hesaplara aktarılacak. Borsaların kapalı olduğu zamanlarda bile işlem gerçekleştirilebilecek olan uygulamada kripto para alışverişi de yapılabilecek.


Bunlara ek olarak şirket, ilerleyen dönemlerde BtcTurk Cüzdan adı altında BtcTurk’ün yalnızca aracı olacağı bir soğuk cüzdan uygulaması başlatacaklarını, uygulamanın şu anda güvenlik testleri aşamasında olduğunu duyuruyor.


“Bunun bir kripto sektörüne dönüşeceğini hiç tahmin etmiyordum”

Basın toplantısında BtcTurk’ü kurarken hayal ettiği şeylerin hiçbirinin şu anda gerçekleşmemesinin şirkette oldukça önemli bir etkiye sahip olduğunu söyleyen kurucu Kerem Tibuk, kuruluş aşamasını şöyle anlatıyor:


“Benim için bitcoin çok önemliydi, BtcTurk’ten önce de önemliydi şu anda da öyle. Bitcoin ‘sağlam para’ olarak başarılı olabilirse bütün dünyada çok şeyi değiştirebileceğine inanıyorum. Bu yola çıktığımızda başka coin’ler yoktu ve bitcoin’in kopyalarının bu kadar artacağını, bunun bir kripto sektörüne dönüşeceğini hiç tahmin etmiyordum açıkçası. Amacım, Türkiye’deki insanların kolay ve güvenli bir şekilde Türk Lirası karşılığında bitcoin alıp satabilmesini sağlamaktı. Kısacası BtcTurk’ün 10 yıllık tarihi, aynı zamanda bitcoin ve kripto para sektörünün de gelişim hikayesidir.”


Geleneksel finansta self servis

Daha önce geleneksel finans şirketinde çalışmasıyla alakalı çok fazla soru aldığını söyleyen ancak kariyerinde pek de bir değişiklik yapmadığının altını çizen Özgür Güneri; daha önce geleneksel finansal enstrümanlara hızlı, rahat ve güvenilir bir erişim sağlamak amacıyla çalıştığını, BtcTurk’te de yeni nesil finansal hizmetlere hızlı, rahat ve güvenilir bir erişim için çalıştığını anlatıyor ve ekliyor:


“Bundan sonraki 10 yıl içerisinde yeni nesil finansal hizmetler ruhunu geleneksel finansın tüm alanlarına yayabileceğimiz bir şekilde geliştirmek istiyoruz.”


“Attığımız adımlardan çok atmadığımız adımlar bizi bu noktaya taşıdı”

Swissotel’de gerçekleştirilen 10. yıl etkinliği sonrasında CoinDesk Türkiye’nin sorularını yanıtlayan Özgür Güneri, birçok konunun bekledikleri gibi ilerlememesine rağmen sektördeki en önemli isimlerden olmaya nasıl devam ettikleri sorusuna şöyle yanıt veriyor:


“Bu süreçte attığımız adımlardan ziyade atmadığımız adımların bizi bu noktaya getirdiğini düşünüyorum. Basın toplantısında da bahsettiğim dört konuda yaptığımız yatırımlar bizi çok farklı noktalara getirdi, bunlardan birisi kurumsal yapımız. Finansal hizmetler ruhuyla çalışan bir şirket olduğumuz için kullanıcıların bize emanet ettiği varlıkların veya bize olan güvenlerinin ne kadar önemli bir sorumluluk olduğunun bilincindeyiz. Ayrıca geleneksel finanstan gelmiş kişiler olarak, başı belaya sokacak prensiplerin neler olduğunu biliyor olmamız da çok faydalı oldu. Markamıza ve teknolojimize olan yatırımları vizyonumuz çerçevesinde yapmak da bizi önemli noktalara getirdi. Hiçbir zaman yeterince para kazanır mıyız endişesiyle hareket etmememiz ve işi doğrusu nasılsa o şekilde ilerletmemiz de buna katkıda bulundu. Örneğin, kolay para kazanma yöntemlerini tercih etmedik, yıllar önce kendi coin’imizi çıkarıp büyük paralar kazanabilirdik ve genel olarak alışılagelmiş uygulamaların neredeyse tamamından uzak durduk. Bu da kullanıcıyla aramızdaki bağı şeffaf, güvenilir ve hesap verebilir bir noktaya getirdi.”


Yakın zamanda CoinGecko tarafından yayımlanan Türkiye pazar payları raporuna göre BtcTurk, yüzde 36,9’luk bir payla ikinci sırada yer alıyor. Spesifik olarak raporu hedef almadan açıklama yapan CEO, “BtcTurk’te ben dahil, Kerem Tibuk dahil para ödemeden işlem yapan bir kişi bile yok. Dolayısıyla borsamızın işlem hacimleri son derece gerçek, market maker (piyasa yapıcı) dediğimiz boş işlem yapan kullanıcılara sahip değiliz. O açıdan baktığımızda piyasada liderlik pozisyonumuzu koruduğumuzu ve ilerideki yıllarda da bunu pekiştireceğimizi düşünüyoruz” ifadelerini kullanıyor.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    BtcTurközgür güneribtcturk kriptobtcturk hissekerem tibuk

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk