Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

SEC, Binance’in Sahip Olduğu 12 Milyar Doların Zhao’nun Yönettiği Diğer Şirketlere Aktarıldığını İddia Etti

Komisyon, milyarlarca müşteri fonunun Key Vision Development Limited adlı bir holding şirketi aracılığıyla Zhao’nun himayesindeki Merit Peak’e aktarıldığını söyledi.

8 Haziran 2023 14:06

Güncellenme: 9 Haziran 2023 10:39

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Binance’in CEO’su Changpeng “CZ” Zhao ve Guangying “Helina” Chen’in holding şirketleri aracılığıyla milyarlarca dolarlık müşteri fonunu aktardıklarını iddia etti.


SEC, fonların Key Vision Development Limited olarak bilinen bir aracı holding şirketi aracılığıyla Zhao tarafından işletilen diğer firmalara gönderildiğini belirtti.


Binance.US tarafından tutulan varlıkların geçici olarak dondurulması talebinde bulunan komisyon, mahkeme dosyasında, Binance platformuna ait müşteri fonlarının Zhao’ya ait şirketlere aktarılmasının sebebini belirleyemediğini bildirdi.


İddialara göre, Zhao’nun hesabına 12 milyar dolar, Singapur’da bulunan ve Guangying Chen tarafından kontrolleri sağlanan bir şirkete 162 milyon dolar aktarıldı.


Belgeler, Chen ve Zhao’nun Binance ile bariz bağlantıları olmayan bir dizi şirketi yönettiğini gösteriyor. SEC, Zhao ve Chen’e aktarılan fonların çoğunun şu anda “off-shore” yani ülke dışında bulunup vergiye tabi tutulmayan hesaplarda tutulduğunu ekliyor.


Binance’in finans müdürü olan Chen, yakın tarihte düzenlenen bir rapora göre Binance.US’e ait hesaplardan sorumlu.


Ayrıca Binance, müşteri mevduatlarını ve şirket fonlarının incelenmesini açıkça reddediyor ve Merit Peak’in CZ’nin “kendi kendine oluşturduğu servetini” trade etmek amacıyla bir araç olarak kullanıldığını söylüyor.


SEC 2020’den bu yana Binance.US’i sıkıştırmaya devam ediyor. Binance’in US biriminden ayrı bir oluşum olduğunu garanti etmesine rağmen komisyon, Aralık 2022 tarihine kadar US birimine ait varlıkların Binance’te tutulduğunu iddia ediyor.


 Platforma yönelik kısıtlama emrinin görüşülmesi adına Binance ve SEC 13 Haziran’da mahkemeye çıkacak.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    BinanceCZSEC

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Merkeziyetsiz Finansın ARC Reaktörü: RWA Tokenizasyonu

30 Eylül 2023 11:29

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk