Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

NFA, Kripto Faaliyetleri İçin Uyum Kuralları Yayınladı

Ulusal Vadeli İşlemler Birliği (NFA), bitcoin ve ether ticareti yapanlar için dolandırıcılık karşıtı standartlar getiriyor ve gözetim talebinde bulunuyor

2 Nisan 2023 13:05

Güncellenme: 2 Nisan 2023 13:19

ABD'de devlet kurumlarına ait resmi kripto kurallarının bulunmadığı bu dönemde, Ulusal Vadeli İşlemler Birliği (NFA), dijital varlık ticareti yapan üyeleri için standartlar belirliyor.


Federal hükümet ile sektör arasında konumlanmış öz düzenleyici bir örgüt olan NFA'nın, dijital varlık ticareti yapan 100'den fazla üyesi var. Kuruluş, 31 Mayıs'ta yürürlüğe girmesi beklenen söz konusu kurallarla ilgili bir açıklama yayınladı. NFA'nın sermaye piyasası türev araçları sektörünü kendi kendine düzenlemesi, üyelerine para cezası ve diğer cezaları içeren standartlar koymasına izin veriyor ve kuruluşun bu yetkinliği, kripto sektörü için de geçerliliğini koruyor.


NFA'nın söz konusu açıklamasında, şimdilik yalnızca Bitcoin (BTC) ve etherle (ETH) sınırlandırılan uyumluluk kurallarının, NFA'ya, “vadeli dijital varlık faaliyetleriyle ilgili sahtekarlık veya benzeri suistimallerde bulunması durumunda, bir üyeyi cezalandırma veya halkı korumak için başka bir eylemi benimseme imkânı” verdiği belirtiliyor. Üyelerin, faaliyetlerini yakından denetlemelerinin lüzumunun vurgulandığı açıklamada ayrıca, vadeli kripto emtia faaliyetleri gerçekleştiren üyelerin, “bu faaliyetleri için uygun denetleyici politikaları ve prosedürleri belirlemeleri ve uygulamaları gerektiği de” kaydediliyor.


Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) NFA'yla birlikte tüm sektörü denetlerken, dijital varlıklar üzerindeki yetkisinin kapsamı hakkında soru işaretleri devam ediyor. Kongre'den yasa çıkarmaya yönelik bir dizi girişim, CFTC'ye, kripto varlıklar ve spot piyasa üzerinde yadsınamaz güçler vermeyi hedefliyor. Ne var ki bu girişimler, henüz herhangi bir sonuç vermedi.


CFTC Komiseri Caroline Pham, kurumunun internet sitesinde yayımlanan bir açıklamada, "NFA’nın bu adımı, müşterilerin korunmalarını sağlamak amacıyla mevcut yetkiyi kullanmanın net bir örneği. Bu yükümlülükler, NFA üyelerinin ve ortaklarının, spot bitcoin ve eter ticaretiyle ilgili riskleri şeffaf şekilde açıklamalarını sağlayacak, böylece müşteriler, herhangi bir yatırım kararı vermeden önce tam olarak bilgilendirilecekler.” dedi.


Daha Fazla Oku

    NFACFTCkriptotürev araçları

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in Binance.US Platformundaki Fiyatı Düşüş Yaşadı

9 Haziran 2023 17:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk