Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Kriptonun Sosyal Medyada Ücretsiz Bir Şekilde Tanıtılması Bile İngiltere Reklam Kurallarını İhlal Edebilir

Finansal Yürütme Otoritesi (FCA) geçtiğimiz ay Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasası’nın onaylanmasıyla kripto tanıtımlarının gözetimini üstüne aldı.

18 Temmuz 2023 15:24

Güncellenme: 18 Temmuz 2023 18:09

Sosyal medya influencer’ları İngiltere finansal reklamcılık kuralları kapsamına giriyor ve haziran ayı sonunda Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasası’nın onaylanmasıyla kripto tanıtımları gözetimine ait sorumluluğu üstlenen Finansal Yürütme Otoritesi (FCA) tarafından onay alamazlarsa yasaları ihlal ediyor olacaklar.


Otorite, doğrudan firma tarafından herhangi bir ödeme almadan daha sonra işe alınma veya daha fazla görüntülenme alma umuduyla tanıtım yapan influencer’ların gözetim kapsamına girdiğini belirtiyor.


Bu demek oluyor ki yetkililerden onay almadan finansal tanıtımlarını ilerletmeleri durumunda “yasa dışı” bir iş yapıyor olarak değerlendirilebilirler.


Aslında FCA’nın bu göreve gelmesinden önce bile sosyal medya kripto destekçilerinin baskı altında olduğu biliniyor. Örneğin, geçtiğimiz yıl İngiltere'nin Love Island adlı reality show’unun eski yarışmacıları Jessica ve Eve Gale, reklam endüstrisinin düzenleyici kuruluşu olan Reklam Standartları Kurumu tarafından, Instagram takipçilerini kripto destekli gönderilerle yanıltmayı bırakmaları konusunda uyarılmışlardı.


FCA, kripto sektörüne yönelik promosyon kurallarını haziran ayında yayımladı ve airdrop’lar gibi ürünleri finansal teşviklerle tanıtmanın yasaklanabileceğini belirtti. Kripto şirketlerinin reklamlarında risk uyarılarına ihtiyaç duyulduğunu da ekledi. Kayıtlı kripto şirketleri, yeni finansal tanıtım düzeni ekim ayında yürürlüğe girdikten sonra sınırlı bir süreliğine kendi reklamlarını onaylayabilecekler.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    sosyal medyareklamİngiltereFCAFinansal Yürütme Otoritesi

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Camomile Shumba

Camomile Shumba, İngiltere merkezli bir CoinDesk regülasyon muhabiridir. Shumba daha önce Business Insider ve Bloomberg'de staj yaptı. Camomile, Harpers Bazaar, Red, BBC, Black Ballad, Journalism.co.uk, Cryptopolitan.com ve South West Londoner'da yer aldı. Shumba, multimedya gazeteciliği alanında yüksek lisans derecesi yapmadan önce East Anglia Üniversitesi'nde birleşik derece olarak siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Lisans eğitimini yaparken, fark yaratma konusunda ödüllü bir radyo programı yaptı. Şu anda herhangi bir dijital para biriminde veya projede varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk