Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

FCA, Kriptoyu ‘Enflasyona Dayanıklı’ Olarak Pazarlamanın Önüne Geçmeyi Düşünüyor

Bitcoin gibi sınırlı arza sahip kripto para birimlerinin altın veya tahvillere benzer şekilde enflasyona karşı değerlerini koruduğu uzun bir süredir anlatılıyor.

13 Haziran 2023 11:48

Güncellenme: 13 Haziran 2023 13:12

İngiltere dijital varlık alanının üyeleri, ülkenin finansal gözlemcisinin şirketleri kriptoyu enflasyon koruması olarak tanıtmalarını yasaklama önerisini büyük ölçüde destekliyor.


Gözlemci, bitcoin (BTC) gibi sınırlı arza sahip kripto para birimlerinin yükselen fiyat seviyelerine karşı sağlam durabileceği yönündeki popüler argümanın teorik olarak doğru olduğunu kabul ediyor. Ancak, kripto varlıkların volatilitesi ve veri eksiklikleri nedeniyle yatırımcıların yanıltılabildiğini de söylüyor.


FCA’nın perşembe günü yayımladığı belge, İngiltere’deki kripto tanıtım materyallerini yönetmeye yönelik çok sert kurallar içeriyor. Dosyada ücretsiz NFT ödülleri ve airdrop’ların yasaklanması da talep ediliyor.


İngiltere merkezli kripto endeks ticareti şirketi Trakx’ta bir ekonomist olan Ryan Shea, “FCA bir bakımdan haklı. Sonuçta kripto para birimleri, endekse bağlı Gilt veya değeri belirtilen enflasyon endeksine bağlı olarak enflasyon koruması sağlayan Hazine tahvilleri ile bir değil” ifadelerini kullanıyor ve ekliyor:


“İnsanların yükselen enflasyon sebebiyle gerçekleşen boğa koşusu sırasında kriptoya girdikleri ve daha sonra takip eden kripto kışıyla para kaybettikleri göz önünde bulundurulduğunda enflasyondan etkilenmediklerini söylemek pek de doğru olmaz.”


Ancak Shea, sabit veya sınırlı arza sahip bitcoin gibi kripto paralarla arz metrikleri ile arzın doğal olarak kısıtlandığı altın arasında güçlü bir benzerlik olduğunu da kabul ediyor.


CoinShares’in araştırma sorumlusu James Butterfill ise popülerliğine rağmen bitcoin’in nispeten yeni bir para birimi olduğunun, bu yüzden de verilerinin sınırlı kaldığının altını çiziyor.


Clifford Chance hukuk firmasının ortağı Diego Ballon Ossio, bitcoin veya diğer coin’lerin enflasyona karşı kullanılmaları hakkında “yatırım tavsiyesinden ziyade belirsiz bir pazarlama sloganı” ifadelerini kullanıyor.


FCA’nın kripto pazarlamasıyla ilgili yeni kuralları 8 Ekim’de yürürlüğe girecek.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    İngiltereFCABitcoinbtcEnflasyon

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk