Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

FTX Borsası, Sam Bankman-Fried’ın Ailesini Dava Etti

Dosyada, kurucunun ailesine yapılan ödemelerin ve verilen varlıkların iadesi isteniyor.

19 Eylül 2023 10:00

Güncellenme: 19 Eylül 2023 20:23

İflas eden kripto borsası FTX, kurucusu ve eski CEO'su Sam Bankman-Fried'ın ebeveynleri Joseph Bankman ve Barbara Fried'a “haksızca aktarılan ve kötüye kullanılan fonlardaki milyonlarca doları kurtarmak” amacıyla dava açtı.


Mahkeme dosyasında, FTX tarafından geçmişte ebeveynlere verilen veya yapılan herhangi bir mal veya ödemenin iadesinin yanı sıra "bilinçli, kasıtlı, isteyerek ve kötü niyetli davranıştan kaynaklanan cezai tazminat" talep ediliyor.


Dosyada şu ifadeler yer alıyor: “FTX Trading, Bankman ve Fried’ın kâr elde ettiği Blue Water için vergi, harç ve masraflar dahil 18.914.327,82 dolar ödedi. Ek olarak 90 bin dolardan fazla masraf çıktı. Ayrıca Bankman’ın vergi hukuku konusundaki hakimiyeti ve FTX Group’un kurumsal yapısındaki karmaşa, kendisine ve ailesine 10 milyon dolardan fazla bir parayı aktarmasını kolaylaştırdı.”


Hukuk deneyimleri kötüye kullanıldı

“Bankman ve Fried, hukuk profesörleri olarak onlarca yıllık deneyimlerini FTX Group’a yardım etmek amacıyla değil kendilerini zenginleştirmek amacıyla kullandılar. Bankman, Super Bowl reklamında oynarken de FTX Group’tan milyonlarca dolar alıyordu. Ancak bu sırada FTX Group’un finansal durumunun tehlikede olduğunu biliyordu, en azından bilmesi gerekiyordu.”


Hem Bankman hem Fried, Stanford Hukuk Fakültesi’nde profesördür. Şikayette, Bankman’ın FTX çalışanlarının fonlarını bağışlamasına yardımcı olduğu ve Eylül 2019’dan itibaren gerçekleştirilen şikayetlerin örtbas edilmesinde rol oynadığı iddia ediliyor.


Barbara Fried’ın ise “erişimini ve yetkisini 2018’de kurucu ortağı olduğu ve başkan olarak görev yaptığı siyasi eylem komitesi MTG’ye (Mind the Gap) fayda sağlamak için kullandığı söyleniyor. İddiaya göre, Barbara Fried’ın talebi üzerine MTG’ye on milyonlarca dolar katkıda bulunuldu.


Ek olarak, Bankman’ın FTX’i Binance’e satmak için çabalayan bir grupta yer aldığı öne sürülüyor.


CoinDesk, Bankman ve Fried’ın sözcülerine ulaşamadı.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    FTXSam Bankman Fried

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
OKX TR Uygulaması İlk Ayında Yaklaşık 200 Bin Kişi Tarafından İndirildi

29 Mart 2024 18:41

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk