Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Coinbase ile SEC Kavgasında Saflar Genişliyor

Borsa, ABD Sermaye Piyasası Kurumu’ndan düzenlemelere dair net bir cevap almak için bastırırken kripto grupları ve Ticaret Odası da devreye giriyor.

12 Mayıs 2023 10:11

Güncellenme: 12 Mayıs 2023 11:42

Coinbse, ABD Sermaye Piyasası Kurumu (SEC) tarafından yürütülen ve dijital varlıklar sektörünü hedefleyen “gel kendini tescil ettir” kampanyasına karşı mücadele verirken kriptoya dair bazı yapıların da desteğini alıyor. 


Birçok kripto grubu geçen haftaki gelişmelerin üzerine Coinbase ile yan yana durmaya yönelik adımlar atıyorlar. Zira SEC, kriptonun özel bir durumu olmadığı ve mevcut yasalarla düzenlenebileceğine dair ısrarını sürdürerek bu yeni gelişmekte olan sektörü hırpalamaya devam ediyor. ABD Temyiz Mahkemesi belli başlı gruplara davaya müdahil olma izni vermeye başladı.


Dijital varlık şirketlerine yatırım yapan bir şirket olan Paradigm, yaptığı açıklamada, “Dijital varlık sektörü bir belirsizliğe saplanıp kaldı. Sürekli ‘gelin ve tescil ettirin’ deniliyor ancak bunun nasıl yapılacağına dair etkin bir çerçeve ortada yok. SEC’in bu aksiyonları gelişen bir sektörü sekteye uğratıyor ve birçok kişinin ve kurumun aklının karışmasına neden oluyor” diyor. 


Karışık sinyaller

Coinbase, 2002 yılının başlarında yaptığı başvuruyla SEC’ten kriptonun menkul kıymet düzenlemeleri içindeki yerini netleştirecek bir çerçeve ortaya koymasını istemişti. SEC Başkanı Gary Gensler, kurumun kriptoya özel bir yasal düzenleme yapmaya niyeti olmadığını açıkça söylese de kurum 13 Mayıs’a kadar bu yasal başvuruya yanıt vermek zorunda.


Bu arada ABD’li şirketlerin çıkarlarını savunan en büyük ölçekli kurumlardan biri olan Ticaret Odası da SEC’in tavrını eleştirdi.


Oda, yaptığı açıklamada, “Kimse hangi varlığın veya herhangi bir varlığın menkul kıymet yasasına dahil olduğunu bilemiyor. Bu basit bir soru değil. 1 trilyon dolarlık dijital varlık ekonomine dahil olan herkesi ilgilendiren ve örnek teşkil edebilecek bir düzenleme hususu” diyor. 


Kripto sektörünü savunan bir kuruluş olan Crypto Council for Innovation da, “düzenlemelere uyum sağlamaya çalışanlara karşı SEC’in agresif tavır sergilemesi yatırımcıların iyi kurumlar ile kötü kurumlar arsındaki farkı anlamasını zorlaştırıyor” diyor. 


Coinbase ile SEC arasındaki bu hukuki savaş kısa süre içerisinde daha da alevlenebilir. SEC, Coinbase’i kanuna aykırı davranma suçlamasıyla yaptırımlara konu edebileceğine dair sinyaller veriyor.


SEC Başkanı Gensler kripto alım-satım platformlarını ve token yapılarını kuruma gelip kendilerini tescilletmelerini söylüyor. Gensler geçtiğimiz ay yayınladığı videoda kripto yatırımcılarını uyarıyor ve sektörün büyük kısmının menkul kıymetler kanununu çiğnediğini ifade ediyordu.


Daha Fazla Oku

    SECCoinbseDüzenlemelerkriptokripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin'in Bitfinex Liderliğindeki Yükselişi

27 Şubat 2024 18:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk