Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

SEC’den Coinbase’e Yasal Yaptırım Uyarısı

Coinbase, SEC’in kendilerini borsaya ve staking hizmetlerine yönelik yasal yaptırım uygulanabileceği konusunda uyardığını açıkladı.

23 Mart 2023 08:41

Güncellenme: 23 Mart 2023 12:01

Kripto borsası Coinbase, Çarşamba günü yaptığı açıklamada tescil edilmemiş menkul kıymetleri listelemesinden dolayı yasal bir yaptırımla karşı karşıya kalabileceğini duyurdu.  


Coinbase’in verdiği bilgiye göre SEC, ABD merkezli bu kripto borsasının işleyişi ve staking hizmetleri açısından menkul kıymetler kanunlarına aykırı hareket etmiş olabileceğini düşünüyor. SEC’in Coinbase’e gönderdiği uyarıda borsanın herhangi bir spesifik aktivitesini belirmeden faaliyetlerinin durdurulmasına kadar gidebilecek bazı yaptırımlar uygulanabileceği ifade ediliyor. 


Coinbase’in hukuk üst yöneticisi Paul Grewal yaptığı açıklamada, “İhtiyaç duyulduğunda her zaman savunduğumuz gibi şeffaf biçimde açıklama yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim. SEC’in dijital varlıklar konusunda adil veya mantıklı hareket etmediğini görüyoruz” diyor. 


Coinbase’in SEC’e verdiği cevapta, “Sözü edilen potansiyel kanuni yaptırımların şirketimizin spot piyasası, staking hizmeti Coinbase Earn, Coinbase Prime ve Coinbase Wallet hakkında olabileceğini öngörüyoruz” diyordu. 


SEC’in yaptığı uyarı bir ön bilgilendirme mahiyetinde ve bu bilgilendirmeler her zaman yasal yaptırıma dönüşmeyebiliyor. 


Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Çarşamba günü attığı tweetle bu uyarıya değindi.

Konuya hâkim olan bir kaynağın CoinDesk’e verdiği bilgiye göre Coinbase, tescil edip listelediği dijital varlıklara dair SEC ile 60’dan fazla görüşme gerçekleştirdi. Ancak SEC bu konuda herhangi bir tavsiye vermekten veya sorulan soruları yanıtlamaktan kaçındı. Bu görüşmelerde hangi varlıkların listelenebileceği ve doğru piyasa yapısının ne olması gerektiği konuşuldu.


Coinbase SEC’in düzenleme yapısını belirsiz bulduğu eleştirilerini sıkça dile getiriyor. Şirket geçtiğimiz Temmuz ayında SEC’e başvurarak hangi dijital varlıkların menkul kıymetler kanununa uygun olduğunu açıklamasını talep etmişti. 


SEC başkanı Gary Gensler aralarında Coinbase’in de bulunduğu kripto borsalarının ABD’de tescil edilmemiş, kayıt dışı durumda olan menkul kıymetlerin ticaretini yaptıklarını defaetle dile getirmişti. Gensler listelenen token’ların büyük kısmının menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. 


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: BTC Açık Opsiyonları Zirvede, Analistlerin Yeni Beklentisi 83 Bin Dolar

8 Haziran 2024 00:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk