Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Circle, Binance’in SEC Davasına Müdahale Etti

USDC ihraççısı, stabilcoin alıcıları bu işe kâr elde etme amacıyla girişmediklerinden stabilcoin’lerin bir yatırım sözleşmesi olmadığını savunuyor.

29 Eylül 2023 11:52

Güncellenme: 29 Eylül 2023 12:22

Stabilcoin ihraççısı Circle, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto borsası Binance’e karşı açtığı davaya müdahale ederek finansal ticaret yasalarının stabilcoin’leri ilgilendirmediğini söyledi.


Binance, haziran ayından bu yana solana (SOL), cardano (ADA) ve BUSD stabilcoin’i gibi kripto para birimlerinin satışını gerçekleştirdiğinden birden fazla yasayı ihlal etmekle suçlanıyor.Kripto ekosistemindeki en büyük olaylardan biri haline gelen davada kriptonun mevcut yasalara uyarlanıp uyarlanamayacağı tartışılıyor.


Circle davaya dahil oluyor

Şimdi de Circle, Binance’in BUSD stabilcoin’inin yanı sıra kendi ihraç ettiği USDC stabilcoin de dahil dolar sabitli varlıkların herhangi bir kâr sağlamadıkları gerekçesiyle menkul kıymet olmadıklarını söyleyerek davaya dahil oluyor.


Circle’ın dava dosyasında, “Stabilcoin’ler kendi başlarına bir yatırım sözleşmesi temsil etmezler, bu da SEC’in yargı yetkisinin dışında kaldıkları anlamına gelir. Onlarca yıllık içtihat, stabilcoin varlık satışının - satıcının satış sonrası vaatlerinden veya yükümlülüklerinden ayrı tutularak - bir yatırım sözleşmesi oluşturmak için gerekli özelliklere sahip olmadığı görüşünü desteklemektedir.”


SEC ise BUSD’nin bir yatırım sözleşmesi olarak satışa sunulduğunu, Binance’in ödül programları aracılığıyla alıcılara getiri sağladığını iddia ediyor. Binance, Binance.US ve Changpeng Zhao, geçtiğimiz hafta SEC’in açtığı davayı reddetmek için başvuruda bulundu. Başvuruda düzenleyicinin kongre izni olmadan dijital varlıklar üzerinde otorite sağlamaya çalıştığı savunuldu.Daha Fazla Oku

    BinanceCircleSECBUSDUSDC

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Haftaya Bakış: Savaş Gündeminin Ardından

15 Nisan 2024 12:08

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk