Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

BoE, Stabil Coin Ödemelerini Sınırlandırmayı Düşünüyor

Jon Cunliffe, Innovate Finance'in yıllık küresel zirvesinde, İngiltere Merkez Bankası'nın yıl sonuna kadar bir müşavere teklifi yayınlamayı planladığını söyledi.

18 Nisan 2023 10:30

Güncellenme: 18 Nisan 2023 12:38

Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe pazartesi günü bir konuşmasında, İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) sektöre getirilecek yeni kurallarda ödemeler için kullanılan stabil coin'lere bir limit koyup koymamayı değerlendireceğini belirtti.


Cunliffe, BoE ve Finansal Yürütme Otoritesi'nin bu yılın sonlarında stabil coin'ler için yeni kurallar üzerine istişare etmeyi planladığını söyledi. Banka geçen Mayıs ayında, finansal dengeye etkisi olabilecek stabil coin’leri düzenleyeceğini açıkladı. Bu esnada, kriptoya kurallar koyma ve şu anki ödeme mevzuatı dahilinde stabil coin'ler getirme konusunda düzenleyicilere kolaylık sağlayacak Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasası, Parlamento'da son aşamalarına yaklaşıyor.


Cunliffe, yıllık Innovate Finance Küresel Zirvesi’nde şunları dile getirdi: "Kamu politikası açısından, ödemelerde rekabet ve yenilik istiyoruz, ancak finansal sistemin uyum sağlamasına zaman tanımayan ve bu yüzden finansal dengeyi tehdit edebilecek hızlı, yıkıcı değişime karşı kendimizi korumamız da gerekiyor." 


Cunliffe, "coin’lerin stabil coin düzenlemesinden sonra itibari para olarak, eşit değerde ve talep üzerine kullanılabilmesi gerekliliği de dahil olmak üzere" yeni kuralların, ticari banka parasında olduğu gibi stabil coin’leri de düzenlemeye dikkat edeceğini söyledi. Ancak stabil coin’ler, ticari banka mevduatlarının aldığı gibi başarısızlığa karşı bir koruma almayacak. Finansal Hizmetler Tazminat Planı (FSCS), banka müşterilerine 85 bin pound'a (yaklaşık 105 bin ABD Doları) kadar mevduat sigortası sunmaktadır.


Cunliffe, stabil coin kurallarının, Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) Ödemeler ve Piyasa Altyapısı Komitesi ile Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Organizasyonu tarafından geçtiğimiz yıl hazırlanan ilkelere bağlı olacağını belirtti.


Cunliffe, kripto paraya güç veren yeni defter teknolojisinin, merkez bankalarının çıkardığı dijital banknotlara veya tokenize edilmiş banka mevduatlarına da alan yaratabileceğini ifade etti. Bunların, akıllı kontratları kullanarak işlemleri halledebileceğine değindi ve stabil coin sisteminin yanı sıra tokenize banka mevduatları üzerine bir yaklaşım geliştirmenin önemini vurguladı.


Cunliffe, "Bu, yeni teknolojileri kullanarak ödeme çözümleri geliştirmek isteyen bankaların ve bankacılık dışı kuruluşların, kendi düzenleyici sistemlerinde neyin mümkün ve gerekli olduğunu net bir şekilde anlamalarını sağlayacak" dedi.


Dijital poundu da inceleyen banka, tokenize edilmiş işlemlerin merkez bankası parasıyla nasıl halledilebileceğini araştırıyor. Cunliffe, bir defter sistemi geliştirmenin ileriye doğru bir adım olacağını da sözlerine ekledi.


Daha Fazla Oku

    stabil coinakıllı sözleşmelerkripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Camomile Shumba

Camomile Shumba, İngiltere merkezli bir CoinDesk regülasyon muhabiridir. Shumba daha önce Business Insider ve Bloomberg'de staj yaptı. Camomile, Harpers Bazaar, Red, BBC, Black Ballad, Journalism.co.uk, Cryptopolitan.com ve South West Londoner'da yer aldı. Shumba, multimedya gazeteciliği alanında yüksek lisans derecesi yapmadan önce East Anglia Üniversitesi'nde birleşik derece olarak siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Lisans eğitimini yaparken, fark yaratma konusunda ödüllü bir radyo programı yaptı. Şu anda herhangi bir dijital para biriminde veya projede varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Grayscale CEO'su Michael Sonnenshein İstifa Etti

20 Mayıs 2024 18:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk