Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Bitcoin, Fed Açıklamasının Ardından 42,1 Bin Dolara Düştü

“Piyasa, faiz açısından kendisini aştı.”

1 Şubat 2024 09:26

Güncellenme: 1 Şubat 2024 09:37

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın hawkish yorumlarının yakın zamanda yapılması beklenen faiz indirimine ilişkin umutları sonlandırmasıyla bitcoin (BTC) 43.000 doların altına geriledi.


Fed, yılın ilk Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının ardından gösterge federal fon oranı aralığını değiştirmeden %5,25-%5,5'te bıraktı. Piyasa katılımcıları, Fed'in faiz oranlarını ne zaman düşürmeye başlayabileceğine dair ipuçlarını yakalamaya çalışsa da durum öyle olmadı. Birçok gözlemci, bunun mart ayındaki bir sonraki toplantıda gerçekleşmesini bekliyordu.


Powell, toplantı sonrası düzenlediği basın toplantısında, "Bugünkü toplantıya dayanarak, komitenin mart toplantısına kadar gerekli güven düzeyine ulaşmasının muhtemel olduğunu sanmıyorum" dedi.Kriptolar da dahil olmak üzere risk varlıkları, açıklamanın hemen ardından keskin bir şekilde düştü. BTC, günlük en yüksek seviyesi olan 43.700 dolardan 42.300 dolara geriledi ve son 24 saatte %2,3’lük bir düşüşe tanık oldu. Dijital varlıkların toplam piyasa değerinin yaklaşık %90'ını kapsayan CoinDesk 20 Endeksi, aynı dönemde yaklaşık %3 değer kaybetti.


Ether (ETH), Cardano'nun ADA'sı, Avalanche'ın AVAX'ı ve Polkadot'un DOT'u gibi diğer büyük kripto para birimleri yüzde 3-4 düşerken, Solana'nın SOL'u gün içinde yüzde 6'nın üzerinde değer kaybederek 100 doların altına geriledi.


Geleneksel piyasalarda ise Nasdaq %2,2, S&P 500 %1,6 düştü.


Makro analist ve Asgard Markets'in kurucu ortağı Alex Krüger, Twitter gönderisinde, "Piyasa, faiz açısından kendini aştı" dedi ve ekledi: "Beklentilerimizin gerçekleşmesi mart ayında değil, mayıs veya haziran aylarında olacak gibi."


CME FedWatch aracına göre, mart ayındaki faiz indirimi olasılığı, bugünkü gelişmelerden önce yaklaşık %65 iken açıklamaların ardından %34,5'e düşürüldü.


Web3 fintech platformu YouHodler'ın CMO’su Ruslan Lienkha, "yüksek oranların beklenenden daha uzun süreceğine dair olası bir hawkish açıklamanın borsada bir düzeltmeyi tetikleyebileceğini ve bunun sonucunda bitcoin gibi risk varlıklarında sermaye çıkışlarının tetiklenebileceğini" söyledi.


Bununla birlikte, Swissblock analistleri dün yayımladıkları piyasa raporunda, en büyük kripto para birimini net bir yön olmadan 44.000 ila 42.000 dolar arasında konsolide olduğu için aşağı yönlü hareketinin sınırlı olabileceğini söyledi.


Daha Fazla Oku

    FedFaizabdBitcoinkripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 67 Bin Dolar Seviyesinde Adeta Boğuşuyor

14 Haziran 2024 16:46

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk