Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Binance, ‘Ağır’ Kara Para Aklama İddialarıyla Fransa’da Soruşturma Altına Alındı

Paris savcısı CoinDesk’e verdiği röportajda Binance’in yerel müşterilere yasa dışı dijital varlık hizmetleri sağlaması ve kara para aklama kontrollerinde ihmalkâr davranması açısından şüphe çektiğini söyledi.

16 Haziran 2023 16:10

Güncellenme: 16 Haziran 2023 16:22

Paris savcılığı, CoinDesk’le gerçekleştirdiği röportaj sırasında, Binance’in Fransa kolunun yasa dışı dijital varlık hizmetleri sunduğu ve ‘ağırlaştırılmış’ kara para aklama eylemleri nedeniyle yerel yetkililer tarafından soruşturulduğunu bildirdi.


Soruşturmada Mayıs 2022’de henüz düzenleyici onayı almadan yasa dışı olarak faaliyet gösterildiği belirtilen Binance şu anda Fransız düzenleyicisi AMF’de (Autorité des Marchés Financiers) dijital varlık servis sağlayıcısı (PSAN) olarak kayıtlı.


Dünyanın en büyük kripto borsası, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile kayıt dışı menkul kıymet sattığı iddiasıyla halihazırda bir dava sürecinde. Şimdi ise Fransa biriminin yasal çerçeveler dışındaki yerel kolu aracılığıyla Fransız müşterilere hizmet sunduğundan şüpheleniliyor.


Paris savcısı, Binance soruşturmasının uzmanlaşmış bölgelerarası yargı mercileri tarafından Şubat 2022'de hükümetin mali suçlarla mücadele kolu olan SEJF'ye aktarıldığını doğruluyor. Ayrıca savcı, “Soruşturma sırasında toplanan belgeler ve bilgisayar ortamındaki unsurların derinlemesine incelenmesi gerekecek” diyor.


Binance’in sözcüsünün e-postayla ilettiği açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Yüksek standartları korumak adına gereken uyumluluk süreçleri konusunda düzenleyiciler ve kanun yetkilileriyle çalışmaya devam ediyoruz. Binance, kanun yetkilileriyle iş birliği açısından küresel olarak önemli zaman ve kaynak yatırımını yapmaktan çekinmiyor. Faaliyet gösterdiğimiz diğer tüm pazarlarda olduğu gibi Fransa’daki tüm yasalara da uyuyoruz. Kullanıcılarımız hakkındaki verilerin güvenli bir şekilde tutulduğunu ve yalnızca uygun gerekçelerin belgelenmesiyle devlet yetkililerine sağlanacağını belirtmek dışında herhangi bir yorum yapmayacağız.”


Bugün erken saatlerde ülkenin kara para aklamayla mücadele (AML) yönergelerini karşıladığını gösteren lisansı alamamasıyla Hollanda’dan ayrıldığını duyuran Binance, çabalarını “Avrupa Birliği’nde yer alan daha az düzenlenmiş kuruluşlara” yönelik harcayacağını söyleyerek Kıbrıs’ın menkul kıymetler düzenleyicisine lisansını sona erdirmesi için başvuruda bulunmuştu.


Geçtiğimiz yıl Paris Blockchain Haftası sırasında şehrin Avrupa’nın kripto finansal merkezi olduğunu söyleyen Binance’in CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, daha önce de Fransız kripto ekosisteminin büyümesine yönelik 116 milyon dolar bağışladığını açıklamıştı.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    BinanceFransaChangpeng "CZ" Zhao

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Vitalik Buterin’den Yapay Zeka Tabanlı Kod Denetimleri Önerisi

22 Şubat 2024 15:05

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk