Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

“Avrupa Birliği’nin Yasaları Şahane Ama Biraz Katı”

Binance kurucusu Changpeng "CZ" Zhao, AB’nin kripto piyasaları düzenlemesi MiCA’nın taslağını şahane bulduğunu ancak stabil coin’ler açısından biraz katı olduğunu söyledi.

14 Eylül 2022 15:09

Güncellenme: 14 Eylül 2022 17:22

Binance kurucusu ve CEO’su Changpeng "CZ" Zhao, Avrupa Birliği’nin Kripto Varlıklar Piyasası (MiCA) düzenleme taslaklarının altın veya dolar gibi varlıkların değerine endeksli stabil coin’ler konusunda biraz katı olduğunu belirtti.   

Zhao, geçen hafta düzenlenen Binance BlockChain Week’teki konuşmasında yasa taslaklarının piyasadaki likiditenin yüzde 75’ine sahip ABD bazlı stabil coin’leri benimsemediğini söyledi.


AB’li yetkililer, kripto şirketlerinin alacağı tek bir lisansla üye 27 ülkede operasyonlarını sürdürmelerine olanak sağlayacak MiCA’nın politikaları üzerinde Haziran ayında ana hatlarıyla mutabık kalmışlardı. Ancak sektördeki bazı aktörler bir ödeme aracı olarak yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan stabil coin’lere ilişkin yasaların özellikle euro cinsinden olmayan varlıklar için piyasayı sınırlayacağını düşünüyor.


Öte yandan CZ, bu konu dışında MiCA’yı “şahane” olarak nitelendirdi ve bu yasaların globalde de kopyalanarak kabul görmesini umduğunu söyledi.


CZ ayrıca Paris’in muhtemelen Avrupa’nın kripto finansal merkezi olacağını belirtirken Binance’in bu şehirde 150 kişi istihdam ettiğini, bu yılın sonuna kadar birkaç yüz kişiyi daha işe alacaklarını aktardı. İngiltere, ABD ve hatta AB’deki pek çok ülkeye kıyasla Fransa’da iş piyasası çok daha regüle edilmiş durumda ve bu da işe alım ve işten çıkarma işlemlerinin maliyetlerini şirketler açısından yükseltiyor. Başkan Emmanuel Macron bu maliyetleri biraz düşürmek istiyor ancak sendikalarla bu nedenle karşı karşıya geliyor.


Binance’in bir dijital varlık hizmeti sunucusu olarak Fransa’daki faaliyet göstermesine Mayıs ayında onay gelmişti. Aldığı onayla beraber şirket dijital varlıkları saklama, alım-satım yapma ve bir ticaret platformu işletme yetkisi aldı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Finans Protokolü Usual, Gerçek Dünya Varlıkları Tarafından Desteklenen Stabilcoin'ini Tanıttı

29 Şubat 2024 00:37

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk