Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Avrupa Birliği Kriptonun Çevresel Zararlarını Araştırıyor

Enerji sömüren proof-of-work teknolojisi hakkında ne yapılacağına karar vermek için 842 bin dolarlık bir harcama yapıldı.

28 Eylül 2023 14:55

Güncellenme: 28 Eylül 2023 15:12

Avrupa Komisyonu, çevreye "önemli derecede zarar" veren kripto para birimlerinin etkilerini hafifletmek amacıyla 800 bin euro (842 bin dolar) değerinde bir sözleşme yayımladı.


Tekliflerin 10 Kasım'da kapandığı çalışmanın amacı kriptonun iklim değişikliği üzerindeki etkisini azaltmak adına AB politikalarını düzenlemek ve blok zincirlerinde enerji verimliliği sağlayacak yeni standartlar oluşturmak.“Kripto varlıkların iklim ve çevre üzerinde önemli zararlara sebep olabileceğine dair kanıtlar var” diyen komisyon, bu varlıkların bloğun sera gazı emisyonlarını azaltma hedefini baltaladığını öne sürdü.


AB milletvekilleri, Bitcoin gibi blok zincirlerini destekleyen ve tabiri caizse enerji sömüren proof-of-work mekanizmasına karşı endişelerini dile getirdi.


MiCA bu konuyla alakalı nasıl bir duruş sergiliyor?

Geçtiğimiz yıl Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesi ile ilgili gerçekleştirilen müzakereler sırasında “yeşili koruma” amaçlı bir kontrol yapılması konuşulmuştu. Bazı insanlar bunları bitcoin yasağı olarak da nitelendirmişti. Onaylanan son metinde o kadar ileri gidilmese de MiCA, şirketlerin çevreye etkilerini rapor olarak sunmalarını gerektiriyor.Avrupa Birliği’nin yapacağı bu çalışma, kriptonun su, atık ürünler ve doğal kaynakların yanı sıra enerji kullanımı gibi konuları inceleyecek.


Kriptonun enerji tüketimi ABD hükümeti tarafından da araştırılıyor. Beyaz Saray'ın 2022’de yayımladığı bir rapor, büyük kripto varlıkların küresel sera gazı emisyonlarında yüzde 0,3’lük bir paya sahip olduğunu gösteriyor. Ancak kripto savunucuları, madenciliğin enerji şebekelerini karbondan arındırmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.


Daha Fazla Oku

    MİCAavrupakriptoçevreenerji

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Saklama Şirketi Fireblocks, Coinbase International Exchange ile Ortaklık Kurdu

10 Haziran 2024 22:07

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk