Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Çevreye Zarar Verdiği için Eleştirilen Bitcoin’e Savunma

MicroStrategy Başkanı Michael Saylor, kripto madenciliğinin elektriğin endüstriyel kullanımının en temiz hali olduğunu söyledi.

15 Eylül 2022 10:19

Güncellenme: 15 Eylül 2022 11:40

Hakkında vergi kaçırdığı iddiaları bulunan MicroStrategy Başkanı Michael Saylor, Bitcoin ağının çevreye olumsuz etkileri olmadığını belirtti. Kripto madenciliğinin aslında endüstriyel elektrik kullanımının en verimli ve temiz alanı olduğunu belirten Saylor, Bitcoin mekanizmasında çıktı maliyetinin girdi maliyetinden 100 kat daha fazla olduğunu söyledi.


Bitcoin’in yıllık enerji tüketiminin küçük bir ülkeyle hemen hemen aynı olduğu tahmin ediliyor. Ancak Bitcoin ve proof of work (PoW) taraftarları tüketilen enerjinin çoğunun rüzgâr veya güneş gibi yeşil kaynaklardan geldiğini iddia ediyorlar.


PoW modelinde madenciler zincire yeni bir blok eklemek için birbirleriyle rekabet ediyorlar. Diğer popüler blokzincirler ise artık PoW’dan vazgeçmeye başladılar. Ethereum’un birleşme güncellemesinde proof of stake (PoS) konsensus sitemine geçilerek çevreye olan olumsuz etkilerin ciddi oranda azaltılması hedefleniyor.


Ancak Bitcoin Madencilik Konseyi’nin kurucusu olan Saylor’a göre bu o kadar da kolay değil. Saylor, bu cihazların çalışmasını sağlayan enerjinin jenerik bilgisayarlara taşınacağını ve böylece karbon emisyonlarının düşmeyeceğini düşünüyor.


Saylor’a göre PoW madenciliğinin çevresini saran bu negatif düşünceler düzenleyicilerin, politikacıların ve toplumun dikkatini çoğu kayıtsız menkul kıymet olan PoS tabanlı kripto paraların üzerinden çekmek için oluşturuluyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Cameron Thompson

Cameron Thompson, CoinDesk'te bir sosyal medya stajyeridir. Ekonomi ve Bilim ve Teknoloji Çalışmaları alanında uzmanlaştığı Tufts Üniversitesi'nden mezun oldu. Öğrenciyken Tufts Blockchain Club'ın pazarlama direktörlüğünü yaptı. Şu anda elinde az miktarda BTC, ETH, MANA ve COMP tutuyor..

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Saklama Şirketi Fireblocks, Coinbase International Exchange ile Ortaklık Kurdu

10 Haziran 2024 22:07

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk