Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Avrupa Bankacılık Otoritesi’nden Denetçilere Tavsiye

AB bankacılık gözlemcisinin taslak kılavuzu, ekstra inceleme için kripto teknolojisini seçti ve üst düzey yöneticileri soruşturma prosedürleri üzerine önerilerde bulundu.

29 Mart 2023 14:17

Güncellenme: 29 Mart 2023 17:29

Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) çarşamba günü yayınladığı taslak kılavuzunda, Avrupa Birliği denetçilerinin, kara para aklama risklerini değerlendirirken kripto tarzı dağıtık defter teknolojisinin (DLT) özel bir etken olarak kullanılıp kullanılmadığını göz önünde bulundurmalarını önerdi.


Kılavuz bankaların ve ödeme sağlayıcılarının, müşteri ilişkileri açısından blok zincir endüstrisinin geleneksel finansa erişimini kaybettiği endişeleri sırasında bile kripto şirketlerinin denetimini artırma baskısı altında olacağını ileri sürüyor.


Mevcut kılavuz ise; ulusal otoritelerin, kara para aklama tehditleri hakkındaki değerlendirmelerini bildirmek için ekonominin bireysel sektörleri üzerine bilgi toplamasını gerektiriyor. Bu, sahip oldukları müşteri türlerini ve onların yurtiçi ya da yurtdışındaki mali suçlarla olan bağlantılarını da içerir.


Taslak bu listeye, blok zincirinin ve nitekim çoğu kripto paranın zeminini oluşturan sisteme değinerek "sektörde çok rastlanan altyapı teknolojisinin, bilhassa sektörün iş modeli ve işleyişi adına gerekli yerlerde (Dağıtık Defter Teknolojisi gibi)" değerlendirmesinin de eklenmesi öneriyor.


Kripto işlemleri katılımcılarının kimliğinin belirlenmesini sağlayacak yeni bir AB kuralı olan Fon Transferi Mevzuatı, Nisan’da oylanacak. Bloğun bankacılık gözlemcisi ise bu yasaların nasıl uygulanacağını detaylandırmak için şimdiden sabırsızlanıyor.


Kılavuza göre, AB'nin Kripto Varlık Piyasaları düzenlemesindeki (MiCA) kritik yeni lisanslama kurallarının yürürlüğe girmesinin öncesinde bile, denetçilerin kripto şirketlerindeki üst düzey yöneticileri incelerken bankalar için şu anki "yerinde ve uygun" prosedürleri izlemeli.


Avrupa Komisyonu uzun zamandır aynı riskleri taşıyan muadil faaliyetlere de aynı kuralların uygulanması gerektiğini söylerken, bu hamle kripto sektörünün büyük çaptaki banka tahliyeleri endişeleri arasında gerçekleşti. ABD'de regülatörler, Signature Bank'ın kapatılmasının kredi veren kripto dostu bankalara yönelik bir baskıdan dolayı olduğu iddialarını reddetti.


Kılavuz 29 Haziran’a kadar müzakereye açık.


Daha Fazla Oku

    EBADLTMİCA

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk