Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

ABD Temsilciler Meclisi, Kripto FIT21 Yasa Tasarısını Onayladı

Meclisin dijital varlıklar yasasını kabul etmesi, kripto bayrağını Senato'ya devrediyor.

23 Mayıs 2024 10:18

Güncellenme: 23 Mayıs 2024 10:26

Temsilciler Meclisi dijital varlık piyasaları için düzenlemeler oluşturmaya yönelik geniş kapsamlı bir yasa tasarısını onayladı. Demokratlar, 279'a karşı 136 oyla şimdiye kadarki en büyük ABD politika galibiyetini kaydetti.


21. Yüzyıl için Finansal İnovasyon ve Teknoloji Yasası (FIT21) şimdi ABD Senatosu'na gidecek, ancak ne olacağı belirsiz çünkü muadili bir yasa tasarısı yok. Tasarının desteklenip desteklenmeyeceği belirsizliğini koruyor.


ABD, kripto düzenlemeleri konusunda diğer küresel yargı bölgelerinin gerisinde kaldı ve dünkü galibiyete rağmen, bu tür bir gözetimin uygulanmaya koyulmasından epey uzak.Beyaz Saray'ın muhalefetine karşı çıkan Demokratlardan biri olan Temsilci Josh Gottheimer (DNJ) ve Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'ndeki kıdemli Demokrat Temsilci Maxine Waters, "Kurallara ihtiyacımız var" dedi ve tasarıyı "iyi gerekçeli, düşünceli, iki partili yasa" olarak nitelendirdiler. Oylamadan önce de tasarının "birlikte çalışılırsa yasalaşmaya uygun olduğunu” savundu.


71 Demokrat ve 208 Cumhuriyetçi tasarı lehinde oy kullanırken, 3 Cumhuriyetçi ve 133 Demokrat aleyhine oy kullandı.


Başkan Joe Biden, Kongre'nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) kripto muhasebe politikasını belirleme çabasını baltalamaya çalıştığı gibi, tasarıyı veto edeceğini söylemese de tasarıya karşı çıktı. SEC Başkanı Gary Gensler da tasarının gerekli olmadığını ve mevcut menkul kıymet düzenlemelerini tehlikeye attığını savunan uzun bir kamuoyu açıklamasında mevzuata şiddetle karşı çıktı.


Büyük ölçüde Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri tarafından yönlendirilen yasa, ABD kripto piyasalarını düzenlemek, tüketici korumalarını belirlemek, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nu (CFTC) dijital varlıkların önde gelen düzenleyicisi olarak konumlandırmak için bir rejim oluşturacak. Ayrıca kripto para birimlerini menkul kıymet veya emtia yapan şeyin ne olduğunu daha net bir şekilde tanımlayacak.


Waters, tasarının menkul kıymetler yasalarından kaçınan kripto işletmelerinin aleyhine olduğunu savundu.


Waters, mevzubahis şirketlere dair "Kripto menkul kıymetlerinin alım satımını yasa dışı bir şekilde ihraç ederek veya kolaylaştırarak milyarlarca dolar kazandılar" dedi. "Cumhuriyetçiler bu yasa dışı faaliyetleri yasal hale getirerek resmen ödüllendirmeyi teklif ediyor."


Daha Fazla Oku

    kripto FIT21abd temsilciler meclisikripto yasadijital varlıklarSEC

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 67 Bin Dolar Civarında Sabit, CRV Düşüşte

13 Haziran 2024 15:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk