Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Fed, Eş Zamanlı Ödeme Sistemini Temmuz Ayında Etkinleştiriyor

Genellikle kripto ödemelerine duyulan ihtiyacı azaltmak için geliştirildiği söylenen bu sistem, birkaç hafta içerisinde ilk katılımcılarını kabul edecek.

16 Mart 2023 10:16

Güncellenme: 16 Mart 2023 10:31

ABD Merkez Bankası (Fed), uzun süredir beklenen eş zamanlı ödeme sistemini Temmuz ayında etkinleştirecek.

Finansal işlemlerde yaşanan gecikmeleri çözmeye çalışan FedNow Service, ilk katılımcılarını önümüzdeki ayın başında kabul edecek. Sistem günün her saatinde kullanılabilir olacak ve fonlara tam erişim sağlayacak.

Boston Merkez Bankası’nın COO’su Ken Montgomery, sistem hakkında şunları söylüyor: “Finansal kurumları ve endüstri ortaklarını FedNow Service kullanmaya davet ediyoruz. Modern bir anında ödeme çözümü sunacağımız bu yeni sistem üzerinde çok çalışıyoruz.”

Ayrıca FedNow, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) potansiyel öncüsü olarak görülüyor. Ancak, hizmet aynı zamanda dijital doların en önemli özelliklerinden biri olan anında transfer yeteneğine zarar verebilir. Fed yetkilileri, CBDC’nin akıbeti hakkında henüz bir karar vermediklerini söylediler.

Yetkililer, özelleştirilmiş stabilcoin’lerin çoğalmasıyla ilgili endişelerini de belirttiler.

TD Cowen analisti Jaret Seiberg, sistemin kripto yatırımcıları için de “ticari bir platformda nakit veya dijital dolar bırakmak zorunda kalmadan varlıkları nakde çevirmenin bir yolu” olabileceğini öne sürdü.

Bankacılık endüstrisi kendi RTP ağını başlattığından, Fed’in bu girişimi sektördeki bir ilk olmayacak. Özel sektördeki rakipler, benzer çalışmalarla 2017’den beri faaliyet gösteriyorlar.


Daha Fazla Oku

    FedFedNowABD Merkez Bankasıcbdcdijital dolar

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Sandy Peng: "Türkiye Gibi Ülkelerde Büyümek için Sabırsızlanıyoruz"

28 Kasım 2023 15:31

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk