Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Hindistan ve BAE, CBDC Geliştirmek İçin İşbirliği Yapacak

Ülkeler, merkez bankası dijital para birimlerinin birlikte çalışabilirlik durumunu gözlemleyecekler.

16 Mart 2023 08:43

Güncellenme: 16 Mart 2023 08:50

Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) için ortak pilot programlar yürütecek.


Hindistan Merkez Bankası ve Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası, iki ülkenin CBDC'leri arasındaki ortak noktaları ve çalışılabilirliği artırmak amacıyla Abu Dabi'de mutabakat zaptı imzaladı. Anlaşma sonrasında yapılan açıklamada, merkez bankalarının sınır ötesi CBDC havale ve ticaret işlemlerini kolaylaştırmak için Proof of Concept ve pilot uygulamayı birlikte uygulayacakları belirtildi.


Hindistan, halen ülkenin 15 şehrinde 50.000’in üzerinde müşteriyle ve 10.000 tüccarla perakende CBDC testi gerçekleştirirken bu yılın sonuna kadar CBDC yayınlamayı planlıyor.


Hindistan Merkez Bankası, geçtiğimiz Aralık ayında yaptığı açıklamada,ilk etapta dört şehirde dört bankanın katılımıyla Mumbai, Yeni Delhi, Bengaluru ve Bhubaneswar'da perakende CBDC dijital rupiyi test etmeye başlayacağını duyurmuştu.


Testin ilk aşamasında Hindistan Devlet Bankası, ICICI Bankası, Yes Bankası ve IDFC First Bank bulunuyor.


Söz konusu test dönemindeki pilot uygulama, uygulamaya katılan katılan müşteriler ve satıcılardan oluşan kapalı bir grupta gerçekleştirilecek ve CBDC, şu anda dolaşımda olan banknotlar ve madeni paralar için kullanılanla aynı kupürlerde verilecek. Ödemeler QR kodu aracılığıyla yapılacak ancak dijital rupi, nakitte olduğu gibi faiz kazandırmayacak.


Pilot uygulamanın 1 Aralık'ta başlayacağı Ekim ayında açıklanmış, Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Şubat ayında 2023'te biten mali yılda dijital rupi çıkarma planlarını duyurmuştu.Daha Fazla Oku

    HindistanBAEcbdc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk