Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

ABD Kripto Baskısında SEC’in Bir Sonraki Hedefleri Stabilcoin’ler ve DeFi Olabilir

Raporda, USD Coin’in düzenleyiciler tarafından hedef alınması durumunda Coinbase’in gelirinin etkilenebileceği belirtiliyor.

21 Haziran 2023 12:07

Güncellenme: 21 Haziran 2023 12:48

Berenberg, salı günü yayımladığı araştırma raporunda stabilcoin’lerin ve merkeziyetsiz finansın (DeFi), ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto endüstrisi üzerinde kurduğu baskının bir sonraki kurbanlar olabileceğini yazdı.


Yatırım bankası, SEC’in piyasa değerine göre en büyük iki stabilcoin olan tether (USDT) ve USD Coin’in (USDC) yanı sıra merkeziyetsiz finans protokollerini yasal olarak düzenlemeye odaklanabileceğini belirtti.


SEC bu ayın başlarında, şirketlerin federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği iddialarıyla kripto borsası Binance’e, kurucusu Changpeng “CZ” Zhao’ya ve Binance.US’e dava açmıştı. Ardından Binance’in rakip borsası Coinbase’e (COIN) de benzer suçlamalarda bulundu.


Mark Palmer liderliğindeki analistlerin hazırladığı rapora göre, SEC düzenlenmemiş DeFi protokollerinin düzenlenmiş borç sağlayıcıları ve borsalara alternatif oluşturması potansiyelini azaltmak isterse “merkeziyetsiz finansın temeli olan stabilcoin’leri hedef alabilir.”


Böylece, stabilcoin’lerin hedef alınmasıyla SEC, DeFi ekosistemini de zayıflatabilir.


Ayrıca Berenberg, USDC’nin ABD düzenleyicileri tarafından hedef alınması durumunda Coinbase’in gelirinin de önemli derecede etkilenebileceğini belirtiyor. 2023’ün ilk çeyreğinde borsanın USDC rezervlerinden kazanılan faizlerden 199 milyon dolar net gelir elde ettiği (toplamın yaklaşık yüzde 27’si) söyleniyor.


Ek olarak, SEC’in kayıt dışı bir menkul kıymetten ziyade bir emtia olduğunu onayladığı bitcoin (BTC) de bu baskılardan nasibini alabilir.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    SECdefiStabilcoinmerkeziyetsiz finans

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk