Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

DeFi, SEC’in Token’ları Menkul Kıymet Olarak Sınıflandırmasından Etkilenmemiş Görünüyor

Bir trader, bu güçlerin “merkeziyetsiz finansa daha fazla finansal faaliyet sağlayacağını” söyledi.

8 Haziran 2023 15:52

Güncellenme: 9 Haziran 2023 10:39

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından düzenlenen belgelerde menkul kıymetler olarak sınıflandırılan token’lar söz konusu. Bu token’lara ait blok zincirlerinde yer alan DeFi uygulamalarındaki kilitli değer, gelişmelere rağmen stabil kalmaya devam ediyor.


Ani sermaye kaçışlarının eksikliği, düşen fiyatlara rağmen küresel yatırımcılar arasında olumlu bir izlenim yaratıldığını gösteriyor. BNB token (BNB) Çarşamba günü altı ayın en düşük seviyelerine gerilerken solana (SOL), cardano (ADA), polygon (MATIC) ve diğer birçok token’ın fiyatları da düşüş yaşıyor.


Pazartesi ve salı günü Binance ve Coinbase’e karşı açılan ayrı soruşturmalar, düzenleyicinin kripto paraları menkul kıymet olarak kabul edip etmeyeceği konusunda herhangi bir netlik sağlamamasına rağmen gerçekleşti.


SEC, token geliştiricilerine herhangi bir resmi tanım vermemeye ve Coinbase’in net bir kural koyma çağrısına cevapsız kalmaya devam ediyor.


DeFi varlıkları ise gelişmelerden etkilenmemiş görünüyor. Veriler Cardano, Solana ve BNB Chain ağlarında kilitlenen değerlerin geçen hafta yüzde 5’in biraz üzerinde düştüğünü gösteriyor. Verilere göre yaşanan bu düşüşler aylık bazda yüzde 1’in biraz üzerinde seyrediyor.DeFi dayanıklılığını koruyor


Bazı piyasa gözlemcileri, DeFi uygulamalarındaki sermaye eksikliğinin mevcut  piyasa koşullarında baskın olan piyasa katılımcılarının türünü gösterdiğini belirtiyor.


Kripto yatırım şirketi Arca’da bir trader olan Kyle Doane, CoinDesk’e şunları söylüyor: “Uzun bir kripto kışı yaşadık ve ‘turistlerin’ çoğu zaten alanı terk etti. Geriye kalanlar kendisini bu sektöre adamış insanlar ve bu nedenle SEC’in verdiği kararlardan daha az etkileniyorlar.”


“Menkul kıymet olarak kabul edilen token’ların DeFi’ın altında yatan teknolojinin uygulanabilirliği ile hiçbir ilgisi yok, bu sebeple token’ları veya dApp’leri daha az ya da daha çok değerli kılmaz. Muhtemelen bu güçler merkeziyetsiz finansa daha fazla faaliyet göndermekle kalacaklar.”


Kripto analiz firması Nansen’de analist olan Martin Lee de bu görüşleri paylaştığını söylüyor ve ekliyor: “Polygon, Solana ve BNB Chain’deki kullanıcı veya işlem sayısında büyük bir değişiklik görmüyoruz, geçen ayla hemen hemen aynı seviyelerde seyrediyorlar.”


“Kişisel görüşüm, düzenlemeler uygulanana ve bu token’lar resmi olarak menkul kıymetler adıyla anılana kadar ekosistemlerde önemli bir etki görmeyeceğimiz yönünde.”


Bununla birlikte, analitik firması CryptoQuant’a göre MATIC token’larının ABD’de menkul kıymet olarak sınıflandırılmasına yönelik iddialarının ardından Polygon ağı ani geri çekilmeler yaşıyor. Hacimler ise uzun vadeli analizlere dayandığından aynı kalıyorlar.


Platformun araştırma sorumlusu Julio Moreno şunları söylüyor: “Polygon ağından Ethereum ağına geçen kullanıcıların sayısı, SEC’le alakalı iddiaların yayılmasıyla önemli bir artış gördü. Yalnızca Salı günü 2,5 milyon dolarlık para çekme işlemi gerçekleşti. Yine de geçmişle kıyaslandığında bu işlem hacimleri oldukça düşük kalıyor.”


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    defiSECCardanoSolanaPolygon

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Mt. Gox Geri Ödemeleri Erteledi, Bitcoin Boğaları Kayıplara Karıştı

21 Eylül 2023 15:01

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk