Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Yatırımcı Nezdindeki Güven Erozyonu Devam Ederken, Bitcoin Çıkışını Sürdürüyor

FTX çöküşünün zincirleme etkileri ve makroekonomik belirsizliklere rağmen Bitcoin, Ethereum ve diğer büyük kripto paralarda yukarı yönlü hareketlilik söz konusu

30 Kasım 2022 09:45

Güncellenme: 30 Kasım 2022 09:54

Merkez bankalarının sık para politikaları, katı COVID kısıtlamaları kaynaklı Çin’in geneline yayılmış protestoların potansiyel etkisi ve FTX çöküşünün yatırımcı nezdinde getirdiği güven erozyonuna rağmen Bitcoin Pazartesi günkü yükselişini sürdürüyor.


Kripto para borsası FTX’in bilançosundaki çarpıklığın CoinDesk’in özel haberiyle ortaya çıkmasıyla çöküşe sürüklenmesinden beri geçen bir ayda 16 bin dolar seviyesinde tutunmaya çalışan Bitcoin kayda değer bir direnç gösteriyor. Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası düne kıyasla yüzde 2,32’lik artış göstererek 16 bin 883 dolardan işlem görüyor.


"FTX'in zincirleme etkisi daha ne kadar sürecek?"


Kripto brokerlik şirketi Floating Point Group’un CEO’su John Peurifoy, “İnsanlar artık endişeli. FTX kaynaklı zincirleme etkinin nereye kadar etki süreceğine ve çalıştıkları karşı taraflara sıçrayıp sıçramayacağına dair endişeli. Paralarını farklı yerlere koyabilecekler mi yoksa kayıp mı edecekler, bunun endişesini yaşıyorlar.”


Ethereum ise Bitcoin’e kıyasla çok daha iyi bir performans göstererek düne kıyasla yüzde 5,25’lik artış kaydetti ve şu sıralarda 1,269 dolardan işlem görüyor.

Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralardaysa yüzde 1,14’lük düşüş yaşayan Binance Coin (BNB) dışında görece bir yeşil görünüm söz konusu. XRP yüzde 2,9’luk, Dogecoin (DOGE) yüzde 3,76’lık, Cardano (ADA) yüzde 1,13’lük ve Stellar’daysa (XLM) yüzde 1,46’lık artış var.


Hisse senedi piyasalarındaysa makroekonomik belirsizlikler ve Federal Açık Piyasa Komitesi üyelerinin faiz artırımlarında yakın zamanda frene basılmayacağına dair verdikleri sinyallere rağmen görece yatay bir seyir var. Nasdaq dünü yüzde 0,59’luk ve S&P 500 yüzde 0,16’lık düşüşle kapatırken, Dow Jones ise yüzde 0,091’lik ufak bir yükseliş kaydetmiş durumda.


Hem kripto hem de hisse senedi piyasalarının gözünün Fed Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü yapacağı konuşmada olacağına ise kuşku yok. Fed’deki karar vericiler tarafından yakın zamanda yapılan açıklamalarda enflasyonla mücadele çerçevesinde parasal sıkılaştırma politikasına devam edileceğine ilişkin açıklamaların gelmesinin ardından piyasalar, Powell’ın söz konusu konuşmasını endişeyle bekliyor.


"Piyasada yeni kopuşlar görmeye devam edecek miyiz?"


Floating Point Group CEO’su mevcut ayı piyasası ortamında Bitcoin’in fiyatının daha ne kadar düşeceğine ilişkin ihtiyatlı yaklaşıyor. Peurifoy, “Piyasada yeni kopuşlar görmeye devam edecek miyiz? Likidite almak için daha kaç kişi daha ellerinde tuttukları kriptoları satmak zorunda kalacak? İhtiyaç duymayanlar tutsalar bile ekonomik gerekçeler sebebiyle birçok insanın satışa geçtiğini biliyoruz” diyor ve ekliyor: “Şu anda bir duraklama dönemindeyiz. Piyasada kasvetli bir ortam var.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Aptos, Microsoft, Brevan Howard ve SK Telecom ile DeFi Ortaklığı Kuruyor

18 Nisan 2024 18:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk