Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Tokenize Altının Piyasa Değeri 1 Milyar Doları Aştı

Fiziksel altın destekli stabilcoin, ihraççı tarafından yönetilen fiziksel altının sahipliğini temsil ediyor.

5 Nisan 2023 09:43

Güncellenme: 5 Nisan 2023 10:03

CoinGecko verilerine göre, tokenize altının fiyatı 1 milyar doları aştı. Bu gelişmede, fiziksel altının tüm zamanların en yüksek seviyesine tekrar yaklaşmasının payı büyük.

Tokenize altın, fiyatını altına sabitleyen bir stabilcoin. Token, yatırımcılara bir borsa yatırım fonunun (ETF) yönetim ücretleri ve külçe altın saklama yükü olmadan bu değerli varlığa sahip olma avantajını sunuyor.

En büyük iki altın stabilcoin’den biri New York merkezli fintech firması Paxos Trust Company’ye ait pax gold (PAXG), diğeri 80 milyar dolarlık stabilcoin USDT’nin arasındaki isim Tether’e ait tether gold (XAUT). CoinGecko verilerine göre, PAXG ve XAUT token’larının piyasa değerleri sırasıyla 520 milyon dolar ve 498 milyon dolar.

Geleneksel anlamda bir güvenli bölge olan altının fiyatı, yatırımcıların bankalarla ilgili endişeleri ve fiat para arzı ile enflasyonun artmasına yol açabilecek olası bir hükümet kararı nedeniyle mart ayından bu yana yükseliş gösteriyor. Salı günü ons başına 2,021 dolardan işlem gören varlık, ağustos 2020’de yaşadığı en yüksek seviyeden yalnızca yüzde 3 daha düşük.

Genellikle dijital altın olarak adlandırılan Bitcoin (BTC), altın değerinin artmasıyla 20,000 dolardan 29,000 dolara kadar yükseldi. Dijital varlık piyasası araştırma şirketi Kaiko’ya göre, BTC’nin altın ile korelasyonu çok yıllı (multi-year) bir seviyeye ulaştı.


Daha Fazla Oku

    altınPAXGXAUTBitcoinbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Fed Bu Yıl için Yalnızca Bir Faiz İndirimi Öngörüyor

13 Haziran 2024 09:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk