Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Mart’ta Yüzde 21 Yükselen Bitcoin, Nisan Ayına Yatay Bir Seyirle Başladı

Piyasadaki çalkantılı gündeme rağmen Bitcoin 28 bin doların üzerinde tutunuyor

3 Nisan 2023 13:42

Güncellenme: 3 Nisan 2023 13:49

Banka batışları, enflasyon ve bilhassa ABD tarafında yaşanan kripto regülasyonları gibi sarsıcı gündemlerin kripto piyasasını şimdilik doğrudan negatif etkilemediği görülüyor.


"Yukarı yönlü hareketlilik için güçlü bir gösterge"

Son 24 saatte 27 bin 600 dolar bandına kadar gerileyen ancak tekrar 28 bin dolar seviyesine tırmanmayı başaran piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin şu sıralar 28 bin 330 dolardan işlem görüyor. Tüm çalkantılara rağmen geçtiğimiz ayı yükselişle kapatan Bitcoin, Mart ayında yüzde 21 değer kazanmış durumda. Konuyla ilgili CoinDesk’e değerlendirmelerde bulunan kripto varlık yönetim şirketi BitBull Capital’in CEO’su Joe DiPasquale, “Bitcoin son bir haftada direnç gösterdi ve bu durum piyasa duyarlılığında genel bir düzelmeyle sonuç verdi” diyor. DiPasquale, Bitcoin’in 200 günlük hareketinin ortalamanın üzerinde seyrettiğini ve bu tablonun “yukarı yönlü hareketliliğin güçlü bir göstergesi olduğunu” söylüyor ancak bir yandan da temkini elden bırakmıyor ve şöyle devam ediyor: “Bitcoin’in belirsizliği söz konusu olduğunda yukarı yönlü trendde 32 bin ila 36 bin dolar arasında fiyat hareketi, aşağı yönlü hareketlilikte ise 18 ila 20 bin dolar aralığı öne çıkıyor.”


Geçtiğimiz hafta Çarşamba gününden beri yükselişini devam ettiren, piyasa değeri bakımından Bitcoin’in ardından ikinci sırada yer alan Ethereum ise son 24 saatte yüzde 0,62’lik düşüş kaydederek bin 810 dolardan işlem görüyor. 12 Nisan’da gerçekleşmesi beklenen Shangai güncellemesini gözleyen Ethereum geliştiricileri, söz konusu güncellemeyle geçmişte stake ettikleri ETH’ları çekebilecekler. Shangai güncellemesi, Ethereum’un proof-of-stake konsensusuna geçişindeki son adımı olarak addediliyor.


Makroekonomik taraftaysa gözler bu hafta duyurulacak ABD tarım dışı istihdam verileri ve dayanıklı mal siparişleri verilerinde olacak. Cuma günü açıklanacak istihdam verilerinde beklenti 225 bin kişilik artış yönünde. Bu bağlamda aylık işsizlik verisinin mevcut yüzde 3,6’da sabit kalması bekleniyor. CoinDesk’e konuşan Bannockburn Global Forex’in yönetici direktörü Marc Chandler, “Yakın zamanda karşılaştığımız finansal stresin eridiği görülüyor” diyor ve ekliyor: “İş gücü piyasası sağlamlığını koruyor ancak mevcut enflasyon, merkez bankaları için hâlâ çok yüksek.”


Son 24 saatte en çok değer kazanan kripto para yüzde 21,14’lük yükselişiyle SXP olurken, Ribbon Finance (RBN) yüzde 9,64’lük, Polkastarter (POLS) yüzde 7,88’lik, Alchemy Pay (ACHP) yüzde 7,75’lik ve Injective Protocol (INJ) yüzde 6,45’lik değer kazanmış durumda.


Dünden beri en çok değer kaybeden kripto paraysa yüzde 9’luk düşüşüyle 0x (ZRX) olurken, batık kripto kredi şirketi Celsius’un token’ı CEL yüzde 7,58’lik, district0x (DNT) yüzde 6,95’lik, Raydium (RAY) yüzde 6,91’lik, ICON (ICX) yüzde 6,82’lik ve Basic Attention Token (BAT) yüzde 5,73’lük gerileme kaydetmiş vaziyette. 


Daha Fazla Oku

    BitcoinEthereumpiyasalar

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet Vakfı 'Yakında' 1,8 Milyar STRK Token Tahsis Edecek

8 Aralık 2023 21:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk