Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

“Spot Bitcoin ETF Onayı Kripto Piyasasına 1 Trilyon Dolar Ekleyebilir”

Blok zinciri analitik firması CryptoQuant, ETF’lerin onaylanması durumunda bitcoin piyasa değerinin 155 milyar dolar artacağını tahmin ediyor.

18 Ekim 2023 12:46

Güncellenme: 18 Ekim 2023 13:33

Veri analizi firması CryptoQuant, yayımladığı raporda bitcoin’in 900 milyar dolarlık bir varlık haline geleceğini ve bitcoin spot borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) onaylanması durumunda toplam kripto pazarının 1 trilyon dolar büyüyeceğini yazdı.


CryptoQuant raporda 2020-2021'deki ilk kurumsal benimseme dalgasının bilançolarına bitcoin ekleyen kurumlar sayesinde geldiğini söyledi ve bir sonraki dalganın spot ETF'ler aracılığıyla müşterilerine bitcoin erişimi sağlayan finansal kurumlarla sağlanabileceğini savundu.


Son birkaç aydır birçok büyük finans kurumu ABD’de spot bitcoin ETF hizmeti sunmak için başvuruda bulundu. Potansiyel onayların en geç Mart 2024’te gelmesi bekleniyor.


Rapora göre spot ETF’lerdeki potansiyel para girişleri, Grayscale’in Bitcoin Trust’ına yönelik sermayeden çok daha büyük olacak. Şu anda yönetimi altında 16,7 milyar dolarlık varlık bulunduran GBTC, dünyanın en büyük kripto para fonu.


CryptoQuant, bitcoin ETF'lerini listelemek için başvuran ihraççıların Yönetim Altındaki Varlıklarının (AUM) yüzde 1'ini bu ETF'lere koyması durumunda yaklaşık 155 milyar doların bitcoin piyasasına girebileceğini söylüyor. Bu da bitcoin'in mevcut piyasa değerinin neredeyse üçte birini temsil ediyor. Bu senaryo gerçekleşirse, varsayımsal olarak bitcoin'in fiyatı 50,000 ila 73,000 dolar arasına itilebilir.


Önceki boğa piyasaları sırasında bitcoin'in piyasa değeri, realized (gerçekleştirilmiş) piyasa değerinden 3 ila 5 kat daha fazla büyüdü. CryptoQuant, bunun bitcoin piyasasına giren her 1 dolarlık yeni sermayenin piyasa değerini 3 ila 5 dolar artırabileceğini gösteriyor.


Bitcoin, Cointelegraph'ın bir spot bitcoin ETF'sinin onaylandığına dair yanlış bir haber yayımlamasının ardından 30,000 dolara sıçradı. Bazı gözlemcilere göre, bu çılgın yükseliş ayıları bir süre piyasadan uzak tutacak.


Yükseliş göstergeleri, GBTC fiyatının yaklaşık iki yılın en düşük seviyesine gerilemesinden de anlaşılıyor.


Daha Fazla Oku

    CryptoQuantbitcoin etfBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget CEO’sundan Spot ETH ETF 19b-4 Başvurusunun Onaylanmasına İlişkin Açıklama

27 Mayıs 2024 18:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk