Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Shapella Yükseltmesinden Bu Yana Stake Edilen Ether Sayısı 4,4 Milyon Arttı

Staking, ödüller karşılığında blok zinciri ağındaki coin’leri kilitlemek anlamına geliyor.

23 Mayıs 2023 13:06

Güncellenme: 23 Mayıs 2023 13:11

Pasif gelir elde etmek adına Ethereum ağındaki coin’leri kilitleme işlemleri yani ether (ETH) staking işlemleri, 12 Nisan’da gerçekleşen Shanghai yükseltmesinden bu yana artmaya devam ediyor.


Glassnode verileri, yükseltmeden bu yana staking sözleşmelerine yatırılan coin’lerin 4,4 milyon arttığı ve toplamda 22,58 milyona ulaşıldığını gösteriyor.


Bitfinex analistleri, CoinDesk ile paylaştıkları haftalık raporda şu ifadeleri kullanıyor: “Staking taleplerinde yaşanan artış, varlıklarını likidite etmek yerine pasif gelir elde etmeyi tercih eden ether sahiplerinden kaynaklanıyor. Deflasyonist güçlerin ether’in fiyatını artırması beklentisi göz önüne alındığında bu eğilimin devam etmesi bekleniyor.”


Veri sağlayıcısı wenmerge.com’a göre, ağda doğrulayıcı rol oynamak isteyen ether sahiplerinin salı günü itibarıyla 36 gün bekleyecek.


Şu anda sırada 50 binden fazla perspektif doğrulayıcısı bulunuyor. Ayrıca yazının yazılması sırasında göz önünde bulundurulan veriler, ether staking işlemlerinin yıllık yüzde 4 ila 5 arasında bir verim sağladığını gösteriyor.


İşlemlerin gerçekleştirilmesinden ve verilerin blok zincirinde depolanmasından sorumlu olan doğrulayıcıların en az 32 ETH yatırması gerekiyor.


Shapella sayesinde risksiz staking


Pasif gelir elde etmenin bir yolu olan staking, 2020 Aralık’ta Ethereum Beacon Chain’in başlatılmasıyla ilgi çekmişti. Ancak üç yıl boyunca işlem gerçekleştiren kişiler kilitli coin’lerini istedikleri zaman çekemediler ve bu durum onları ether fiyat dalgalanmalarına maruz bıraktı.


Shapella yükseltmesi ise kullanıcıların istedikleri zaman yatırdıkları coin’lerin kilitlerini açmalarına izin vererek staking riskini ortadan kaldırdı.


Staking işlemlerinde artan talep henüz sürekli bir ether boğa koşusuna dönüşmese de yükseltmenin ardından ETH yüzde 11,5 artarak 2,140 dolara yükseldi. Şu anda ise yüzde 2’lik bir yükselişle 1,856 dolardan işlem görüyor.


Daha Fazla Oku

    ETHEtherEthereumshapellastaking

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in Binance.US Platformundaki Fiyatı Düşüş Yaşadı

9 Haziran 2023 17:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk