Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Powell’ın Güvercin Açıklamaları Piyasanın Yüreğine Su Serpti

ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) piyasanın beklentileri dahilinde 25 baz puanlık faiz artırımı gelirken, Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantı sonrası yaptığı güvercin açıklamalar piyasaların moralini yükseltti

2 Şubat 2023 10:18

Güncellenme: 2 Şubat 2023 10:25

ABD Merkez Bankası’nın Şubat ayı toplantısından piyasaların beklentisi dahilinde 25 baz puanlık faiz artırımı kararı geldi ve politika faizinin üst bandını yüzde 4,75 seviyesine taşıdı. Nitekim federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) üyelerinden bir süredir faiz artırımında frene basılacağına ilişkin sinyaller geliyordu. Dolayısıyla piyasalar söz konusu faiz artırımını çoktan fiyatlamış, daha çok Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasındaki satırbaşlarına odaklanmıştı. 


"Dezenflasyonist süreç başladı"

“Dezenflasyonist süreç başlamış durumda. Ancak zafer için henüz erken” diye konuşan Powell, ekledi: “Enflasyon hâlâ hedefimizin üzerinde seyrediyor. Para politikasında aşırı hamlelerde bulunmak istemiyoruz ama aşırılık durumunda bunu düzeltecek silahlarımız var.”


Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun Fed’in dün akşamki faiz kararını değerlendirdiği analizde “Yüzde 9,1’den yüzde 6,5 seviyesine kadar gerileyen ABD TÜFE’ye paralel olarak faiz artırımlarında hız kesilmeye devam edilmesi beklendiği için karar tek başına anlamlı bir hareketlilik yaratmadı” ifadelerinin yanı sıra şöyle devam edildi: “Piyasaların odaklandığı ana konu başlığı gelecek dönemde atılacak adımlar olurken Fed Başkanı Powell toplantı sonrasında yaptığı açıklamada enflasyonun hedefin uzağında seyrettiğine vurgu yapsa da dezenflasyonist sürecin başladığını ifade etti. Bu açıklama Fed’in faiz artırımlarında sona yaklaştığına yönelik beklentileri destekleyerek risk iştahının güç kazanmasını sağlıyor.”


Fed Başkanı Powell’ın güvercin mesajlarıysa hem hisse senedi hem de kripto piyasaları tarafından olumlu karşılandı. Teknoloji borsası Nasdaq dünü yüzde 2’lik, Dow Jones yüzde 0,02’lik ve S&P 500 endeksiyse yüzde 1,05’lik artışla kapadı.


Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin ise dünden beri yüzde 3,29’luk artış göstererek yönünü 24 bin dolar bandına doğru çevirdi. Diğer büyük kripto paralarda ise artış çok daha yüksek gerçekleşti: Son 24 saatte Ethereum yüzde 5,95’lik, Binance Coin (BNB) yüzde 7,28’lik, XRP yüzde 3,07’lik, Aptos (APT) yüzde 10’luk ve Cardano (ADA) yüzde 5,4’lük artış kaydetti.


Dünden beri en çok kazandıran kripto para yüzde 23,13’lük yükselişiyle Optimism (OP) olurken, Loopring (LRC) yüzde 22,3’lük, Injective Protocol (INJ) yüzde 19,15’lik, IoTeX (IOTX) yüzde 16,74’lük, Convex Finance (CVX) yüzde 16,15’lik ve dYdX (DYDX) ise yüzde 16’lık değer kazandı.


Fed’in 25 baz puanlık faiz artırımının ardından gözler bugün hem Avrupa hem de İngiltere merkez bankalarının toplantılarında olacak. Her iki merkez bankasının da politika faizinde 50 baz puanlık artırıma gitmesi bekleniyor.
Daha Fazla Oku

    FedMakroekonomiFaizBitcoinEthereum

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Nasdaq Kripto Saklama Hizmetine Başlıyor

24 Mart 2023 17:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk