Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Piyasada Yukarı Yönlü Hareketlilik Devam

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin bugün TSİ 21.00'da açıklanacak faiz kararı öncesi piyasada bahar havası var.

14 Aralık 2022 10:29

Güncellenme: 14 Aralık 2022 10:39

ABD tüketici fiyat endeksinin beklentilerin altında gelmesiyle piyasada bahar havası var. Düşük gelen enflasyon verileri ABD Merkez Bankası’nın dört dönem üst üste yaptığı 75 baz puanlık faiz artırımlarında frene basabileceğinin bir işareti olarak yorumlanıyor. Nitekim bugün TSİ 21.00’da açıklanacak Federal Piyasa Açık Komitesi’nin toplantısından çıkacak karara ilişkin Fed Başkanı Jerome Powell yakın zamanda 50 baz puanlık faiz artırımının sinyalini vermişti Bir diğer ifadeyle piyasa zaten faiz artışında düşüşe gidileceğini çoktan fiyatlamıştı. Dolayısıyla bugünkü toplantıdan çıkacak sonuçtan öte verilecek mesajlar piyasada belirleyici olabilir.


"Fed'in 50 baz puan artırması bekleniyor fakat önemli olan verilecek mesaj"


Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co. tarafından yollanan günlük piyasa analizinde bu noktaya dikkat çekiliyor: “Piyasaların odak noktasının Fed’in 2023’te izleyeceği para politikasına ve faizlerin nihai seviyesine çevrildiğini düşünürsek toplantıda gelecek dönemlere ilişkin verilecek sinyallerin fiyatlamalar açısından çok daha önemli olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerinin yer aldığı bülten şöyle devam ediyor: “Bu noktada Fed enflasyonla mücadele etmeye devam ettiği için faiz artırımlarında hız kesilmesinin piyasalarda bir gevşeme sinyali yaratmasını istemeyecektir. Bu nedenle Powell’ın toplantı sonrasında yapacağı açıklamada faiz artırımında hız kesilse bile faizlerin uzun bir süre daha yüksek kalmaya devam edeceğine vurgu yapmasının sürpriz olmayacağını düşünüyoruz.”


Piyasadaki olumlu havanın riskli varlıklar üzerinde olumlu bir hava bıraktığına kuşku yok. Dünden beri yüzde 3,76’lık yükseliş kaydeden piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası Bitcoin 17 bin 785 dolardan işlem görüyor.


CoinDesk’e konuşan perakende yatırımcılar için yatırım platformu sunan Pluto’nun CEO’su ve kurucu ortağı Jacob Sansbury, “Enflasyonun belinin büküldüğü çok açık” diyor ve devam ediyor: “Bu tablo Bitcoin ve diğer kripto paraların dahil olduğu riskli varlıklar için güzel bir işaret. Kripto piyasasında dibi tamamen gördüğümüzü söylemiyorum fakat beklentilerin altında gelen TÜFE verisiyle dibe oldukça yakın olduğumuz aşikar.”


Bitcoin’in hemen ardından gelen en büyük ikinci kripto para Ethereum’da da artış söz konusu: Düne kıyasla yüzde 4,57’lik değer kazanan Ethereum 1,322 dolardan işlem görüyor.


Kripto para borsası Binance hakkında ABD’li savcıların kara para aklama suçlamasıyla soruşturma açmayı planladıklarına ilişkin çıkan korku ve endişe yaratan haberler neticesinde dün satış baskısı altında kalan Binance Coin (BNB) bugün kayıplarını telafi ediyor. Son 24 saatte yüzde 6,86’lık değer kazanan BNB 275 dolardan işlem görüyor.


Piyasa değeri büyük diğer kripto paralardan XRP yüzde 2,38’lik, Dogecoin (DOGE) yüzde 4,13’lük, Cardano (ADA) yüzde 3,45’lik, Stellar (XLM) ise yüzde 2,77’lik değer kazanmış durumda.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Sandy Peng: "Türkiye Gibi Ülkelerde Büyümek için Sabırsızlanıyoruz"

28 Kasım 2023 15:31

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk