Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Mt. Gox Geri Ödemeleri Erteledi, Bitcoin Boğaları Kayıplara Karıştı

Mt. Gox’un geciktirdiği ödemeler bitcoin’in fiyat sıçramasını katalize etmiş olabilir.

21 Eylül 2023 14:23

Güncellenme: 21 Eylül 2023 15:01

Bitcoin (BTC), iflas eden kripto borsası Mt.Gox’un BTC geri ödemelerini bir yıl boyunca ertelemesinden sonra bile yukarı yönlü hareket için mücadele ediyor. Bu durum fazladan arzın piyasaya girişini geciktiriyor.


Bir zamanlar Tokyo merkezli olan borsa, 2014 yılında saldırıya uğrayarak 850 bin BTC (23 milyar dolar) çaldırmıştı. Varlıklarından 142 bin BTC, 143 bin bitcoin cash (BCH) ve 69 milyar Japon yeni kurtaran borsa, bu varlıkları 31 Ekim’de alacaklılara aktarmayı planlıyordu.İsviçre Yatırım Bankası (UBS) de dahil birçok analist, geri ödemelerin BTC’nin dolaşımdaki arzını artırabileceği ve fiyat zayıflığına yol açabileceği konusunda uyarmıştı. Tahminler alacaklıların yaklaşık on yıldır bekledikleri bitcoin’leri likide edecekleri yönündeydi. Bununla birlikte kripto piyasasının derinliği FTX’in çöküşünden bu yana oldukça kötü etkilendi. Bu da birkaç büyük satış emrinin fiyatlar üzerinde olağanüstü etkiler yaratabileceği anlamına geliyor.


Şimdi ise geri ödeme tarihi 31 Ekim 2024’e ertelendi ve bir süreliğine de olsa arza dair endişeler dindi. Buna rağmen bitcoin 27 bin dolar civarında işlem görüyor. Kripto para birimi 11 Eylül’de görülen 25 bin dolarlık destek seviyesinden yüzde 8 daha yüksek.


QCP Capital, yayımladığı güncel piyasa yorumunda şunları söyledi: “Mt. Gox’un ödemeleri 2024’e ertelemesi bir sıçrama ortamı yaratabilir. Önceden belirlenen tarihe yalnızca bir ay kaldı, bu yüzden birçok yatırımcının BTC short’ladığını düşünüyoruz. Benzer bir durum geçen ay GBTC’nin SEC’le mücadelesinde de yaşandı, short sıkışmaları gerçekleşti.”


Başka bir deyişle, geri ödemelerin gecikeceği birçok kişi tarafından bekleniyordu ve hepsi buna göre pozisyon aldı.


Boğasal katalizörlerin eksikliği

Erteleme kararı fiyatları yükseltmek için yeni bir boğa katalizörüne ihtiyaç duyulduğu anlamına geliyor. ABD merkezli bir spot borsa yatırım fonunun (ETF) onaylanması tüm durumu değiştirebilir. Makro cephedeki durgunluk ise devam ediyor.ABD Merkez Bankası (Fed) faiz oranlarını yüzde 5,25 ila 5,5 arasında sabit tutacağını açıkladı ve 2024 sonu için faiz oranı hedefini yüzde 4,6’dan 5,1’e yükseltti.


TradeStation’ın küresel piyasa stratejisi başkanı David Russell, CoinDesk’e şöyle söyledi: “Fed başkanı Jerome Powell henüz geri adım atmaya hazır değil, ancak piyasa katılımcıları açıklamaların ötesinde düşünmeli ve geçmişi göz önünde bulundurmalı. Powell iki yıl önce bu durumun geçici olduğu söylemişti, şimdi ise enflasyona karşı zafer ilan etme konusunda ihtiyatlı davranıyor.”


Daha Fazla Oku

    BitcoinMt. Goxbtcpiyasalar

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Chainalysis Raporu: Geçen Yıl Kriptoyla Para Aklama Oranı %30 Azaldı

15 Şubat 2024 21:27

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk