Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Makroekonomide Esen Bahar Havası Risk İştahını Artırıyor

Bitcoin geçtiğimiz dört gündür 21 bin doların üzerinde seyrediyor.

18 Ocak 2023 10:33

Güncellenme: 18 Ocak 2023 10:37

Geçen haftadan beri neredeyse yüzde 25 artış gösteren piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin dünden beri yüzde 0,83’lük değer kazanarak 21 bin 252 dolardan işlem görüyor. Sektörü derinden sarsan çöküşler ve skandallara sahne olan 2022’nin ardından yeni yılda yukarı yönlü ivmesini istikrarlı bir şekilde sürdüren Bitcoin’in söz konusu çıkışının ardında enflasyonun dizginlenebileceğine ve küresel ekonominin yumuşak bir iniş yapacağına ilişkin olumlu hava yatıyor olabilir. CoinDesk’e konuşan trading şirketi IG America’nın CEO’su JJ Kinahan “21 bin 500 dolar seviyesiyle flörtleşmemiz oldukça etkileyici. Bitcoin şu sıralar hisse senedi piyasalarıyla paralel ilerliyor ve yatırımcılarda ise risk iştahı yükseldi. Volatilite tekrar kendini gösterdi” diyor ve ekliyor: “Direnç göstermeksizin 22 bin 500 dolar seviyesine doğru ilerliyoruz.”


ABD’de Martin Luther King günü dolayısıyla kapalı olan piyasalar uzun bir hafta sonu tatili sonrası yeni haftaya görece sakin başlamış durumda. Geçen yıl kripto piyasasıyla pozitif korelasyonu gündemden düşmeyen teknoloji borsası Nasdaq dünü yüzde 0,14’lük yükselişle kapatırken, Dow Jones yüzde 1,14’lük, S&P 500 ise yüzde 0,20’lik değer kaybetmiş vaziyette.


Piyasa değeri bakımından Bitcoin’in hemen ardından ikinci sırada yer alan Ethereum’da da yükseliş sürüyor. Dünden beri yüzde 1,04’lük değer kazanan Ethereum şu sıralar 1,583 dolardan işlem görüyor.


Diğer büyük kripto paralarda da yukarı yönlü hareketlilik söz konusu: Binance Coin (BNB) yüzde 0,56’lık, Dogecoin (DOGE) yüzde 3,38’lik, Cardano (ADA) yüzde 0,36’lık ve Stellar (XLM) ise yüzde 1,29’luk çıkış kaydetmiş durumda.


"Resesyon endişelerini haklı çıkararı nitelikte veriler"


Kriptonun hisse senedi piyasalarıyla pozitif korelasyonu her geçen gün daha fazla ön plana çıktıkça makroekonomik taraftan gelecek verilerin de önemi artıyor. ABD’de geçen haftaki TÜFE rakamının ardından bu kez Aralık ayı üretici enflasyonu verileri açıklanacak. ÜFE’de önceki ay yüzde 7,4 seviyesinde bulunan yıllık artışın yüzde 6,8’e gerilemesi bekleniyor. ABD’de aynı zamanda perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri de bugün açıklanacak. Perakende satışlar rakamında önceki ayki yüzde 0,6 daralmanın ardından Aralık ayında bu kez yüzde 0,9 oranında geri çekilme yaşanması bekleniyor. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun konuya dair yaptığı analizde “Ortalama piyasa beklentisi sanayi üretiminde ise yüzde 0,1 oranında daralma yaşanacağı yönünde. Genel hatlarıyla bakıldığında verilerde beklenen zayıflığın resesyon endişelerini haklı çıkarır nitelikte olduğunu söyleyebiliriz” ifadeleri yer alıyor.


ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesi’nin faiz artırımına dair karar vereceği yeni toplantısına iki hafta kala bugün Bej Kitap raporunu yayımlayacak. Söz konusu rapor ABD’de ekonomik aktivitenin gücünü bölgesel bazda değerlendiriyor. “Genel hatlarıyla raporun etkisi limitli olsa da Fed’in ekonomik aktiviteyi kuvvetli bulması piyasaların faiz artırımı riskini yeniden hatırlamasına neden olabilir” uyarısının yapıldığı Ünlü & Co. piyasa analizi şöyle devam ediyor: “Fed son raporunda ise ekonomik aktivitedeki iyileşmenin yataya yakın olduğunu belirtmişti. Ekonomik aktivitenin gücüne işaret eden endeksleri de göz önünde bulundurduğumuzda güçlü bir rapor ile karşılaşma ihtimalimizin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Fed yetkililerinden gelecek mesajları da takip etmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic TSİ 17.00’de, Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker ise TSİ 22.00’de konuşacak.”


Daha Fazla Oku

    MakroekonomiBitcoinEthereumFed

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk