Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Küresel Gevşeme Döngüsü Başlarken, Bitcoin ve Ether Yeşile Dönüyor

Son 24 saat içinde 100 milyon doların üzerinde bitcoin ve ether short pozisyon tasfiye edildi.

25 Mart 2024 10:01

Güncellenme: 25 Mart 2024 10:18

Yatırımcılar BlackRock'ın varlık tokenizasyonuna girişini ve küresel merkez bankası gevşeme döngüsünün başlangıcını kutlarken, kripto piyasası güne yeşil başladı.


Dünyanın en büyük dijital varlığı olan bitcoin (BTC), son 24 saatte yüzde 4,9 artışla 67.300 dolardan işlem görürken, ether (ETH) yüzde 4,7 artışla 3.400 doların üzerinde işlem görüyor. En likit kripto para birimlerini takip eden CoinDesk 20 Endeksi (CD20) yazının yazılması sırasında yaklaşık yüzde 5 arttı.


CryptoQuant analisti Bradley Park, kazançları BlackRock'ın tokenize ürünlere yönelik fonuna bağlıyor.


Bitcoin ve ether short’layan yatırımcılar ise bu dönemde hatrı sayılır kayıplar kaydediyor. Veri platformu CoinGlass, son 24 saat içinde 100 milyon doların üzerinde kaldıraçlı vadeli işlem pozisyonunun tasfiye edildiğini gösteriyor. Bunların yaklaşık 60 milyon doları BTC short pozisyonlarında, 42,8 milyon doları da ETH short pozisyonlarında görülüyor.Aynı zamanda Grayscale Bitcoin Trust'tan (GBTC) gelen satış baskısı yavaşladığı için de BTC yükselebilir. Analistler, GBTC çıkışlarındaki artışın nedenlerinden biri olarak Genesis’in hisse satışlarını gösteriyor.


Makro faktörler yükselişe katkıda bulunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta İsviçre Ulusal Bankası (SNB) beklenmedik bir şekilde gösterge faiz oranını düşürerek küresel bir gevşeme döngüsü başlattı. Meksika Merkez Bankası da faiz oranlarını düşürdü. ABD, Avrupa ve İngiltere merkez bankaları ise önümüzdeki aylar için zemin hazırlıyor.


Blokland Smart Multi-Asset Fund’ın kurucusu ve yöneticisi, küresel gevşeme döngüsünü şöyle açıkladı: “Piyasada düzeltme gerekiyor gibi görünse de, orta vadeli yaklaşımlar hisse senetleri, gayrimenkul, altın, bitcoin vb. varlıklar için iyimser gözüküyor. Hisse senetleri ve altının şimdiden tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmaları hiç de şaşırtıcı değil.”Daha Fazla Oku

    btcETHFaizblackrockTokenizasyon

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk