Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Piyasasında Yemyeşil Bir Gün, Bitcoin 18 Bin Doların Üzerinde

Kripto piyasasında yemyeşil bir gün. Bitcoin 18 bin doların üzerinde. TSİ 16.30'da açıklanacak ABD TÜFE rakamları ise belirleyici olacak.

12 Ocak 2023 11:49

Güncellenme: 12 Ocak 2023 11:55

Kripto piyasasında yüzler gülüyor. Bitcoin geçtiğimiz Aralık ayından beri yakaladığı en yüksek seviyede, 18 bin doların üzerinde işlem görüyor.


Piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası Bitcoin son 24 saatte yüzde 4 değer kazanarak 18 bin 118 dolardan el değiştiriyor. Son üç haftadır 16 ila 17 bin dolar arasında mekik dokuyan Bitcoin’in performansı geçtiğimiz 10 gündür aralıksız yükselişte. Bitcoin’in mini rallisinin ne kadar daha süreceği ise büyük bir soru işareti. Bitcoin’in fiyatındaki ralliyi değerlendiren kripto para borsası Wofdex’in araştırma müdürü Helin Çelik “FTX’in Bahamalar’da 5 milyar dolarının bulunması gece saatlerinde kripto paraları yukarı yönlü tetikledi. 18 bin 380 dolar seviyesine kadar yükselen BTC, 18 bin 340 dolar direnç seviyesinin test etti. 17 bin dolar seviyesinin üzerinde gerçekleşen kırılım ile beraber yukarı yönlü ivmesinin devam etmesi, kırılımı da onaylamış oldu. Yukarı yönlü ivmesinin devam edebilmesi için 18 bin 339 dolar seviyesinin takibi sağlanmalıdır. Bu seviyenin kırılımı gerçeklememesi durumunda 17 bin 913 dolar ve 17 bin 579 dolar destek seviyelerinin takibi sağlanmalıdır” görüşünü savunuyor.


Tıpkı Bitcoin gibi Ethereum’da da dikkat çekici bir yükseliş söz konusu. Dünden beri yüzde 4,81’lik değer kazanan Ethereum şu sıralar 1,397 dolardan işlem görüyor.


Piyasa değeri büyük diğer kripto paralarda da yukarı yönlü hareketlilik var. Binance Coin (BNB) yüzde 2,22’lik, XRP yüzde 2,75’lik, Cardano (ADA) yüzde 2,99’luk ve Dogecoin (DOGE) ise yüzde 2,47’lik yükseliş kaydetmiş durumda.


2022’de yaşanan çöküşler hariç tutulduğunda kripto piyasasıyla hisse senedi piyasalarının pozitif korelasyonu belirleyici faktörlerden biri olarak addediliyor. Bu bağlamda dünü yükselişle kapatan hisse senedi piyasalarına göz atmak önem arz ediyor. Teknoloji borsası Nasdaq dünü yüzde 1,76’lık, Dow Jones yüzde 0,8’lik ve S&P 500 ise yüzde 1,28’lik yükselişle kapamış durumda.


Makroekonomik taraftaysa dikkatler bugün TSİ 16.30’da açıklanacak ABD tüketici fiyat endeksi verilerinde olacak. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük piyasa analizinde “Yıllık bazda bakıldığında ABD’de enflasyon Temmuz ayından bu yana arka arkaya beş aydır yönünü aşağı çevirmiş olmasına karşın Fed’in yüzde 2’lik hedefinin belirgin şekilde uzağında seyretmeye devam ediyor. Geçmiş dönemlerdeki faiz artırımı döngülerine baktığımızda Fed’in özellikle 2000’li yıllardaki son iki döngüde politika faizi enflasyonun üzerinde olduğunda faiz artırımlarına son verdiğini görüyoruz. Dolayısıyla enflasyonun yönü Fed’in izleyeceği patikayı da doğrudan belirleme potansiyeline sahip. Bu noktada mevcut piyasa beklentisi yıllık bazda yüzde 7,1 seviyesinde bulunan enflasyonun yeni verilerle birlikte yüzde 6,5 seviyesine gerileyeceği yönünde.”


“Makroekonomik veriler piyasada volatilite yaratmaya devam edecek”

“Fed’in son makroekonomik tahminlerine baktığımızda politika faizinin %5,1 seviyesine yükseltilmesinin beklendiğini görüyoruz” ifadelerinin yer aldığı Ünlü & Co. analizi şöyle devam ediyor: “Bloomberg tahminlerinde ise yılın ilk çeyreğinde TÜFE’nin %5,9’a ikinci çeyrekte ise %4’e gerilemesinin bekleniyor. Dolayısıyla yüzde 5’in hemen üzerindeki politika faizi enflasyonu kontrol altında tutmak için yeterli olabilir. Ancak burada belirsizlik yaratan konu istihdamın ne derece güçlü seyredeceği ve enflasyonun beklentilere paralel hareket edip etmeyeceği. Dolayısıyla istihdam ve enflasyon göstergeleri başta olmak üzere makroekonomik verilerin piyasalarda volatilite yaratamaya devam edeceğini düşünüyoruz.”


Daha Fazla Oku

    MakroekonomiFedEnflasyonBitcoinNasdaq

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
CoinDesk 10 Yaşında: ICO Dönemi - Hata Neredeydi?

10 Haziran 2023 12:17

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk