Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Piyasasına Bomba Gibi Düşen Haberler Bitcoin'i Yıldırmıyor

ABD'li savcıların Binance'e kara para aklama soruşturması düşünmesi ya da Sam Bankman-Fried'ın Bahamalar'da tutuklanması, piyasayı yerinden kıpırdatmıyor. Dikkatler bugün TSİ 16.30'da açıklanacak ABD TÜFE verilerinde olacak.

13 Aralık 2022 10:30

Güncellenme: 13 Aralık 2022 11:03

Gündeme bomba gibi düşen haberlere rağmen kripto piyasasında yukarı yönlü hareketlilik söz konusu.


Bilançosunda 8 milyar dolarlık dev bir açık ortaya çıkmasının ardından geçtiğimiz ay iflasını açıklayan kripto para borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’ın Bahamalar’da tutuklanması ve Binance’e yönelik ABD’de açılması düşünülen kara para aklama soruşturmaları gibi haberlere rağmen piyasada görece olumlu bir hava var.


ABD enflasyon verisinden düşüş bekleniyor


Kripto piyasasında bugün dikkatlerin ABD tarafından gelecek makroekonomik verilerde olacağına ise kuşku yok. Bugün TSİ 16.30’da açıklanacak Kasım ayı tüketici enflasyon endeksi verileri, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkı para politikasında belirleyici bir faktör. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co. analizinde “Hatırlanacağı gibi ABD’de Ekim ayında manşet enflasyon yıllık bazda yüzde 7,7 (beklenti: %7,9), çekirdek enflasyon ise yüzde 6,3 (beklenti: yüzde 6,5) artış gösterirken beklentilerden düşük gelen veri faiz artırımlarının hız keseceğine yönelik algının güç kazanmasını sağlamıştı. Kasım ayı verisinde aşağı yönlü eğilimin korunacağı tahmin edilirken manşet enflasyonun yüzde 7,3’e, çekirdek enflasyonun ise yüzde 6,1’e gerilemesi bekleniyor. Her ne kadar enflasyon rakamı yarınki Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında alınacak karar üzerinde limitli etki yaratabilecek olsa da verinin ortaya koyacağı tablo özellikle Fed’in söylemlerini ve gelecek dönemlere ilişkin bakışını etkileme potansiyeli taşıyor” ifadeleri yer alıyor.


Dört defa üst üste 75 baz puanlık faiz artırımına başvurarak enflasyonu dizginlemeye çalışan Fed’in yarınki toplantıda frene basarak 50 baz puanlık bir artırım ihtimali hem hisse senedi hem de kripto piyasasında olumlu bir intiba bırakıyor.


Düne kıyasla yüzde 1,23’lük artış gösteren piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin tekrar 17 bin doların üzerinde işlem görüyor.


Ethereum’da da benzer bir fiyat performansı söz konusu: Düne kıyasla yüzde 1,26 artış gösteren Ethereum şu sıralar 1,262 dolardan işlem görüyor.


CoinDesk’e konuşan kripto trading şirketi 21 Shares’ın CEO’su Hany Rashwan, “Sadece kripto değil her bir sektörde ve dünyanın her yerinde riskten uzak durulan bir ortam söz konusu” diyor ve ekliyor: “Bunu anlamanın en basit yolu borç alınacak paranın son 10 yılda ucuz olmasında. Faizler arttığı müddetçe paranın değeri de artıyor ve borç almak da zorlaşıyor. Bunun sonucunda yatırımcılar daha temkinli para harcıyorlar.”


Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralarda Ethereum’un ardından üçüncü sırada yer alan Binance Coin’deki (BNB) düşüş ise azımsanmayacak bir boyutta. ABD’de savcıların Binance’e kara para aklama nedeniyle soruşturma açmayı düşündüklerine dair haberlerin çıkmasının ardından son 24 saatte yüzde 8,3’lük değer kaybeden BNB, piyasadaki diğer büyük kripto paralar arasında kırmızı görünümüyle sivriliyor.


Son 24 saatte en çok değer kaybeden kripto paralarda ilk sırayı yüzde 17,71’lik düşüşüyle Samoyedcoin (SAMO) alırken, Fetch.ai (FET) yüzde 13,67’lik, ApeCoin (APE) yüzde 7,9’luk ve Secret (SCRT) ise yüzde 7,82’lik değer kaybetti.


“Müşterilerinin zararlarını karşılamak” adına yeni bir FTT token çıkartmak istediğini söyleyen ve hem ABD Senatosu hem de Temsilciler Meclisi tarafından ifadeye çağrılan Sam Bankman-Fried’ın Bahamalar’da tutuklanmasının ardından FTT’nin değeriyse yüzde 10,98’lik değer kaybetti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
“Düzenleyicilerin Baskıları Şevkimi Kırdı”

31 Mart 2023 12:23

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk