Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

FTX Kurucusu Sam Bankman-Fried Bahamalar'da Tutuklandı

ABD yetkililerin Sam Bankman-Fried aleyhinde suç duyurusunda bulunması sonrasında Bahamalar, Fried’ı ABD'ye iade etmeyi planlıyor.

13 Aralık 2022 06:18

Güncellenme: 13 Aralık 2022 06:30

Bahamalar yetkilileri tarafından yapılan basın açıklamasına göre, Bahamalar Kraliyet Polis Gücü FTX'in kurucusu Sam Bankman-Fried'i tutukladı.


Tutuklama, ABD’li yetkililerin Bankman-Fried aleyhinde suç duyurusunda bulunmasının ardından gerçekleşirken Bahamalar, ABD’den Bankman-Fried için iade talebinde bulunmasını bekliyor.


Resmi makamlarca yapılan açıklamada “Tebligat ve delillere dayanarak Başsavcı'nın Sam Bankman-Fried’ın tutuklanmasını talep etmesi ve ülkemizdeki Suçluların İadesi Yasası gereği gözaltında tutulması uygun görülmüştür. İade için resmi bir talep yapılırsa Bahamalar, Bahama yasalarına ve ABD ile olan anlaşmalar gereği talebi derhal işleme koyacaktır” denildi.


ABD New York Güney Bölgesi Savcılığı ise Twitter’dan paylaştığı iletide, ABD'deli savcıların Bankman-Fried'i suçladığını doğrularken iddianame üzerindeki gizlilik devam ediyor.New York Times’ın haberine göre Fried’a yöneltilen suçlamalar elektronik dolandırıcılık, menkul kıymet dolandırıcılığı, kara para aklama ve ilgili komplo suçlamalarını içerebilir.


İcra Direktörü Gurbir Grewal, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun da Fried’a dava açmayı planladığını belirtti ve "Sam Bankman-Fried'in Bahamalar'da tutuklanmasını sağlamak için işbirliği yaptığımız kolluk kuvvetlerine teşekkür ediyoruz” dedi. 


Bahamalar Başbakanı Philip Davis de yaptığı açıklamada, Bahamalar’ın, ABD'nin suçlamalarıyla birlikte FTX'in çöküşüyle ilgili kendi soruşturmasını sürdürmeye devam edeceğini vurguladı.


Meclis Mali Hizmetler Komitesi Başkanı Maxine Waters ise Bankman-Fried’ın Salı günü FTX’in iflasıyla ilgili olarak sanal olarak ifade vermesini beklerken tutuklanmasına şaşırdığını ifade etti.Kraliyet Bahamalar Polis Gücü, Mali Suçları Araştırma Birimi ve kolluk güçlerinin Bankman-Fried'i ülkenin yerel saatiyle 18:00 civarında tutukladığını duyurdu.


Tutuklama belgesinde “ABD yasalarına karşı olan çeşitli mali suçlar nedeniyle tutuklanırken söz konusu suçlar Bahamalar Topluluğu yasalarında da suç olarak kabul ediliyor” denildi.


Bankman-Fried, Salı günü Bahamalar'da mahkemeye çıkacak. 


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Küresel Kripto Borsa Coincall, Türkiye Pazarına Açılıyor

9 Nisan 2024 12:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk