Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Piyasası Soluklanıyor

Yılbaşından beri güçlü bir yükseliş gösteren Bitcoin 23 bin dolar bandında beklemeye geçti

27 Ocak 2023 14:52

Güncellenme: 27 Ocak 2023 15:59

2023 yılının başında 16 bin dolar civarında olan Bitcoin 23 bin dolara kadar yükselerek yatırımcısının yüzünü güldürdü. Ancak dünden bu yana yukarı yönlü hareketlilik gösterse de atakları kalıcı olmadı. Analistler, küresel piyasaların yükselişi desteklediğini belirtse de kripto paralardaki artışın devam etmesi için piyasaya yeni girişlerin olması gerektiğine dikkat çekiyor. Diğer taraftan girişlerin son günlerde bir miktar güç kaybettiğinin de altını çiziyorlar.


Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin haber yayına hazırlanırken düne göre çok fazla bir değişim göstermeyerek, 22 bin 957 dolar seviyesinde seyretmeye devam etti. Dün açıklanan ABD dördüncü çeyrek büyümesinin beklenenden yüksek gelmesi resesyon endişelerini bir miktar dindirdi ve ekonomide yumuşak inişin gerçekleşebileceği umudunu artırdı. Bu da ABD piyasalarına ve kripto paralara olumlu yansıdı.  


Ethereum ise bin 580 dolar düzeyinde seyretmeye devam ediyor. Altcoinlerde de kısmi bir yukarı yönlü hareket söz konusu. Yılın başından bu yana yüzde 40 civarındaki performansıyla yatırımcısına en çok kazandıran yatırım aracı olan kripto paralar bugün için bir miktar soluklanmaya geçmiş gibi.


Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, “Kripto para piyasasının özellikle ABD ekonomisine endeksli parametrelerle paralel ilerlediğini söyleyebiliriz. Amerikan ekonomisi iyiye gittikçe, oradan gelen olumlu sinyaller piyasalara pozitif olarak yansıyor. ABD’de 2023 ile ilgili faiz ve resesyon beklentileri, son açıklanan enflasyon ve büyümeye ilişkin öncü göstergeler ile bir miktar iyileşme kaydetti. Halihazırda ABD ekonomisinin beklendiği kadar kötü durumda olmaması, sert resesyon beklentilerinin törpülenmesi ve enflasyonun düşüş trendine girmesi FED beklentilerini zayıflattı. Şubat ayında faiz artış hızını 25 baz puana düşürmesi beklenen Fed’in Mart ayından itibaren faiz artış döngüsüne son vermesi bekleniyor” diyor.


Faiz artışlarının durması, kripto paraların 2023 yükselişinin devamlılığı anlamına gelebilir. Ancak piyasalar makroekonomik verilere halen çok bağımlı. Enflasyon verilerinin yükselmesi Fed’in yeniden şahin bir söylem belirlemesine de neden olabilir. 


Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralarda ise durum şu şekilde: Binance Coin (BNB) yüzde 0,10 artış gösterirken XRP yüzde 0.71 değer kaybetti. Cardano (ADA) yüzde 1,45 değer kazanırken, Stellar (XLM) yüzde 0.17 değer kaybetti. Waves yüzde 14 değer kazanarak son 24 saatte yatırımcısına en çok kazandıran kripton para oldu. Onu yüzde 13 ile Injective (INJ), yüzde 8 ile de Ethereum Name Service (ENS) takip etti.


Daha Fazla Oku

    BitcoinEthereumBinance

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Aya Fırlatılacak DOGE-1 Uydusuna Bağlı Token’lar Yükselişte

7 Aralık 2023 12:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk