Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Piyasalarda Yatay Seyir

Fed Başkanı Power'in ABD Kongesi'ndeki sunumunun ardından 20.000 doların altına inen bitcoin, bu sabah erken saatlerde yeniden değer kazandı.

23 Haziran 2022 09:57

Güncellenme: 23 Haziran 2022 12:23

Bitcoin, Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz artırımlarına resesyon riskine rağmen devam edeceği yönündeki açıklamaları üzerine 20,000 doların altına sarktı. Sabah saatlerinde 20.000 dolar eşiğini geçen Bitcoin şu anda dün sabahki değerine yakın bir şekilde 20,300 dolardan işlem görüyor. 


Piyasa hacmine göre en büyük diğer kripto para birimlerinde de durum benzer. İkinci en büyük blokzinciri Ethereum'un tokeni Ether (ETH), son 24 saatte 1.000 ila 1,100 dolar arasında salındı. Bu haber yayına hazırlandığı sırada 1.100 dolar’ın hemen üzerinde değerleniyordu. 


Stabilcoinlere yönelim son 24 saatte de artarak devam etti. Coingecko verilerine göre, son 24 saatin piyasa hacmi en büyük coini Tether’in dolar çıpalı kripto para brimi USDT oldu.


Yatırımcılar bir kez daha riskli varlıklardan kaçınırken, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın Senato Bankacılık Komitesi'ne Fed'in mevcut parasal şahinliğini sürdürdü. Deutsche Bank CEO'su ve Citigroup'tan analistler, iki ayrı çalışma ile %50'lik bir durgunluk olasılığını öngördüler.


 Fed eleştirmenleri, bankanın faiz oranlarını yükseltmek için çok uzun süre beklediğini ve bu durumun onu ekonomik daralmayı hızlandıracak gibi görünen sert önlemleri almaya zorladığını ileri sürdüler.


Kripto yazılım sağlayıcısı Shipyard Software CEO'su Mark Lurie, şunları söyledi: "Fed'in bu yılın başlarında 'geçici' enflasyonu küçümsemek yerine ciddiye alması daha iyi olurdu. Fakat bu noktada faiz oranlarını yükselterek Fed doğru olanı yapıyor. Enflasyon 1 numaralı halk düşmanıdır. Dezavantajı, bunu acısız bir şekilde yapmak için artık çok geç olması ve Powell'ın muhtemelen yeniden resesyon riskini hafife alması. Bu, kısa vadede kripto için kötü bir işaret. Kısa vadede hızlı bir toparlanma olmayabilir."


Oanda’nın kıdemli analisti Edward Moya bir e-postada “Küresel kripto piyasası daha fazla satış baskısına karşı savunmasız kalmaya devam ediyor” diye yazdı, ancak “zorlu makroekonomik ortamın tam olarak fiyatlandırılmasına yakın olduğu için bir konsolidasyonun yakın olabileceğini” de belirtti.


FxPro kıdemli piyasa analisti Alex Kuptsikevich da geniş anlamda ekonomik koşullar ve ABD merkez bankasının para politikasının dijital varlıklar için önceki düşüşlere göre daha az elverişli bir ortamda gelmesi nedeniyle yatırımcıların son düşüşü satın almakta erken davrandıklarını söyledi.


Kuptsikevich, "Küçük yatırımcılar finansal akıma karşı yüzerken yakalanma riskiyle karşı karşıya, bu pek başarılı bir strateji değil. Tarih, meraklıların kısa sürede enerjilerinin tükenmesi ve değer kaybeden varlıklarla baş başa kalması riskiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Yıllarca hisse senedi veya kripto para piyasalarının paraları için iyi bir yer olduğuna dair güvenlerini kaybedebilirler” diye yazdı.


Çoğu altcoin BTC ile birlikte hareket etti, bu da yatırımcıların risk alma iştahının düşük kaldığını gösteriyor. Ancak sermaye piyasalarında S&P 500 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 de büyük ölçüde yatay seyretti. 


Oanda'dan Moya CoinDesk'e verdiği demeçte, "Wall Street, Fed'in faiz artırımlarının ekonomi üzerindeki etkisini izleyeceği konusunda umutlu olmaya devam ediyor" dedi ve "Küresel durgunluk korkuları yoğunlaşırken risk iştahı zorlaşıyor " diye ekledi.


Öte yandan, dün gündem endüstrideki aksiliklerin ve mini krizlerin fiyatlar üzerinde baskı oluşturduğu son aylara göre daha ayrıntılıydı. Singapur Para Otoritesi (MAS), kripto borsası Crypto.com ve diğer iki şirkete prensipte dijital token ödeme lisansları verdi. Lisanslar, üç firmanın son aylarda kripto varlık incelemesini artıran ülkede hizmet sunmasını sağlayacak.


İngiltere Merkez Bankası'nın finansal istikrardan sorumlu başkan yardımcısı Jon Cunliffe, Zürih'teki Point Zero konferansında yaptığı konuşmada, kripto teknolojisinin finansal ticarette aracıları ortadan kaldırma yeteneğinin bu tür risk açıklarına yol açmaması gerektiğini söyledi. 2008 mali çöküşünü hatırlatan Cunliffe, kriptoya olan inancını dile getirerek, tıpkı internet ekonomisinin nihayetinde 2001'deki dot-com çöküşünün üstesinden gelmesi gibi, teknolojinin mevcut oynaklıktan daha uzun süre yaşayacağını söyledi.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
MicroStrategy, Hisse Senedini 10:1 Olarak Böleceğini Açıkladı

11 Temmuz 2024 18:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk