Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Bitcoin Birçok Altcoini Geride Bıraktı

Bitcoin birçok büyük altcoini geride bırakarak 21.800 dolar'a çıktı. Bu, hafta içindeki en düşük değerinden %16 daha fazla. Ethereum'un ikinci büyük test ağında da geçiş başarıyla tamamlandı.

8 Temmuz 2022 09:46

Güncellenme: 8 Temmuz 2022 10:10

Kripto varlıklar son 24 saatte New York borsası ve global hisse senedi piyasasındaki yükselişe paralel olarak değer kazandı. 


Yatırımcılar, geçen ayın ABD Federal Açık Piyasa Komitesi tutanaklarını gerçekten beğenmiş görünüyor. Çarşamba günü geç saatlerde yayınlanan tutanaklar, ABD merkez bankasının para politikasını sıkılaştırma taahhüdüne ilişkin en azından bazı korkuları yatıştırdı.


Hisse senetleri art arda dördüncü gün yükseldi ve son bir yıl içinde büyük hisse senedi endeksleriyle giderek artan bir korelasyon gösteren kripto para birimleri de yükseldi.


Bitcoin, son 24 saatte %8'e yakın artışla yaklaşık 21.800 $'dan işlem gördü ve genel olarak tüm büyük altcoinleri geride bıraktı. Geçen Perşembe günü 18.500 doların altına kadar düştüğünden bu yana, en büyük kripto para birimi, bu değerine göre %20’ye yakın artış gösterdi.


Japon kripto borsası BitFlyer'ın küresel satış ve ticaret müdürü Takaaki Koto, CoinDesk TV'nin First Mover programında "Kriptonun anında toparlanacağını öngörmüyorum" dedi.


Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ether, aynı saatlerde benzer şekilde yükseldi ve 1.200 doların üzerinde el değiştirmeye başladı.


Diğer büyük kripto para birimleri, bir noktada SOL ve CRO'nun sırasıyla yaklaşık %5 ve %6 artmasıyla birlikte, istikrarlı bir şekilde yeşilde kaldı. Teknoloji odaklı Nasdaq önceki gün kaydettiği artışın ardından bindelik hareketlerde sakin bir gün geçirirken, S&P 500 ve Dow Jones 100 baz puandan fazla arttı. 


Merakla beklenen Ethereum 2.0 yükseltmesi ve PoS geçişi, Çarşamba günü Sepolia test ağının başarıyla birleştirmesiyle bir adım daha yaklaştı. Sepolia,  üç genel test ağı içinde başarılı olan ikinci ağ oldu. 


Bununla birlikte, piyasa izleme şirketi Glassnode, çoğu staker'ın kilitli ether ve fiyat düşüşleri nedeniyle "şimdi sıkıca su altında" olduğunu bildirdi.


Raporda şu ifadelere yer verildi:


“Şu anda 1.060 dolar olan spot fiyatlar ile bu, ETH 2.0 stakerlarının ortalama olarak -%55 kayıp tuttuğu anlamına geliyor. Bunu tüm ETH arzı için gerçekleşen fiyatla karşılaştırırsak, 2.0 staker şu anda genel Ethereum piyasasına kıyasla %36.5 daha büyük kayıpları üstleniyor.”Likidite sorunları ile son zamanlarda sıkça gündeme gelen kripto kredi platformu Celsius’un önemli bir kredisini ödeyerek 440 milyon dolar civarında değerlenen WBTC tokeninin ipoteğini kaldırması, piyasalara huzur serpen bir haber oldu. Haberin ardından Celsius’un yerel tokeni CEl hızla yükselse de geçen saatlerde bu ivmeyi koruyamadı ve geri çekildi. 


CoinDesk Türkiye'ye konuşan Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, Celsius’un 120 milyon dolarlık ödemeye ek olarak 34 milyon dolarlık ek kredi geri ödemesini yaptığını hatırlatıyor ve şunları söyledi: 


“Hem borcunu ödeyen Celsius hem de sektörde zorluk yaşayan borsaların iştahlı alıcılar bulması beklenen felaket senaryolarını yerine getirmedi.”


Diğer bir kripto borç platformu Voyager ise, ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu'na iflas koruması başvurusunda bulundu. Likidite sorunları kripto şirketlerini rahatsız etmeye devam ederken, borç verenler ya müşterilere geri ödeme yapmak için varlık almaya ya da tamamen kapanmaya zorlanıyor.


BitFlyer'dan Koto, ortamı endüstri için olası bir fırsat olarak görüyor. "İster maliyetleri düşürmek, ister sadece risk bilincini, risk yönetimini artırmak, isterse düzenleme veya istikrar yoluyla sisteme olan güveni artırmaya çalışmak olsun, birçok konu ele alınmaktadır.


Bitflayer’dan Koto, kripto piyasasındaki çetin ortamın aynı zamanda bir olası fırsata da işaret ettiğini düşünüyor:


"İster maliyetleri düşürmek, ister sadece risk bilincini, risk yönetimini artırmak, isterse düzenleme veya istikrar yoluyla sisteme olan güveni artırmaya çalışmak olsun, birçok konu ele alınmaktadır. Bu işler zaman alır, bunu söylemek için erken olabilir. Ancak kriptoda olaylar hızlı gerçekleşir.”Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk