Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Kripto Piyasasındaki Düşüş Yavaşlasa da Sürüyor

Bitcoin fiyatı, 20.800 dolar'a kadar geriledi

14 Haziran 2022 09:53

Güncellenme: 14 Haziran 2022 10:01

Son 24 saatte kripto kredi platformu Celsius’un para çekme işlemlerini askıya alması ile bitcoin (BTC) fiyatı daha da düştü. Bu durum geleneksel pazarlardaki satış baskısı ile birleşince BTC 20.800 dolar’a kadar geriledi. BTC, bu yazı yayına hazırlandığı sırada 22.540 dolar seviyesinden işlem görüyordu.


BTC, kripto piyasalarındaki dik hareketlerin büyük endüstri oyuncularına zarar verdiğine ve dijital varlık projelerine aşırı stres getirdiğine dair işaretlerin ortaya çıkmasıyla bir yıl içinde en büyük fiyat düşüşünü yaşadı. En son düşüş, Nisan ayında mevcut fiyatlarla yaklaşık 3,5 milyar dolar değerinde en az 150.000 bitcoin'i elinde tuttuğunu iddia eden büyük kripto borç veren Celsius'un para çekme işlemlerini durdurmasıyla geldi. Başka bir kripto şirketi olan Nexo da, platformun bazı varlıklarını satın almakla ilgilendiğini belirtti.


Kripto para birimlerinin genel piyasa değeri, 2021'in başından bu yana ilk kez 1 trilyon doların altına düştü. MicroStrategy (MSTR) başta olmak üzere kripto ile ilgili hisse senetleri düştü. Binance, bitcoin çekimlerini geçici olarak duraklattı. Şirket daha sonra bu duraklamanın teknik sebeplerle gerçekleştiğini açıkladı.


Ethereum fiyatı, son 24 saatte %-7.97 düşüşle 1.220.30 dolar. Ethereum'daki son fiyat hareketi, tokenin piyasa değerini 144.870.449.608.42 USD olarak bıraktı. Ethereum bu yıl şimdiye kadar %66,66'lık bir düşüş kaydetti.


Son 24 saatte; XRP, %-1,13 düşerek 0,32 ABD doları olurken, cılız bir toparlanma kaydeden altcoinlerden Cardano %5,10'luk değer kazanarak 0,48 ABD Doları, Solana, %12.84 değer kazanarak 32.02 dolar oldu.


Döviz komisyoncusu Oanda'nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya Pazartesi günü e-postayla gönderilen bir brifingde, şunları paylaştı:


"Kriptolar için duygu korkunç. Bitcoin bir üs oluşturmaya çalışıyor, ancak fiyat hareketi 20.000 dolar seviyesinin altına düşerse daha da çirkinleşebilir."


Geleneksel pazarlardaki gelişmeler de kriptoya acı bir baskı olarak yansıdı. Standard & Poor's 500 Endeksi %4 düşüşle yılın en düşük seviyesine geriledi. S&P, ABD Merkez Bankası'nın son kırk yılın en sıcak dönemindeki enflasyonu düşürmek için para politikasını agresif bir şekilde sıkılaştırmaktan başka seçeneği olmayacağından korkuyor.


Piyasa analistlerinin çok küçük bir kısmı iyimser kalmayı başardı. 3iQ Digital Asset'in Araştırma Başkanı Mark Connors, bir telefon görüşmesinde CoinDesk'e "Bu bir fırtına" dedi.


Uphold Finance Danışmanı Rich Blake, "Bitcoin ayıları kesinlikle kargaşa modunda, bir okul bahçesindeki zorbanın aynı kolay işareti eziyet etmek için aradığı şekilde en büyük kriptoyu azarlıyor" dedi.


Hargreaves Lansdown Kıdemli Yatırım ve Piyasa Analisti Susannah Streeter, "Yatırımcılar ve tüketici fiyatlarının hızla artmasından endişe duyduğundan riskli varlıklardan kaçıyorlar” diye yazdı.


İki günlük Fed para politikası toplantısı Salı günü başlayacak ve Çarşamba günü Başkan Jerome Powell'ın ev sahipliğinde bir açıklama ve basın toplantısı ile sona erecek. Son olarak ABD Tüketici Fiyat Endeksi raporu, enflasyonun kırk yıllık bir görünümle %8,6 arttığını göstermişti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Avrupa'nın MiCA'sı Hazır. ABD’nin Hamlesi Ne Olacak?

28 Haziran 2024 23:03

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk