Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Güne Bakış: Ether ETF Kararı Öncesi Piyasa Oldukça Sakin

20 Mayıs 2024 - Kripto piyasalarındaki son fiyat hareketleri ve gelişmeler.

20 Mayıs 2024 15:51

Güncellenme: 20 Mayıs 2024 17:03

Son Fiyat Hareketleri

Öne Çıkanlar

CoinDesk Indices verilerine göre, değer olarak en büyük dijital varlık olan bitcoin (BTC) 67.070 dolarda yatay işlem görürken ether (ETH) 3.127 dolardan civarında seyrediyor. Konsolidasyon, ABD'de faiz indirimi ve hisse senetlerindeki ralliye ilişkin umutların yeniden canlanmasıyla yükseliş eğilimini takip ediyor. Ether borsa yatırım fonlarına (ETF'ler) dair ilk kararların alınmasıyla işler tekrar yoğunlaşabilir. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, 23 Mayıs'ta VanEck'in ether borsa yatırım fonunu (ETF), 24 Mayıs'ta da Ark21 Shares’in başvurusunun yanı sıra ve Nvidia kazançlarını değerlendirecek.


Yatırımcıların merakla beklediği gelişmelerden biri de Nvidia'nın çarşamba günü açıklayacağı kazanç raporu. Bitcoin, çip geliştirici şirketin beklenenden daha iyi kazanç bildirmesiyle birlikte şubat ayında yükselen yapay zeka temalı token’lar da dahil Nvidia ile güçlü bir korelasyon içerisinde işlem görüyor. Ancak Nvidia ve ether piyasası hareketi arasındaki korelasyon, Bitcoin yarılanmasının ardından gerçekleşen madencilik patlaması (mining boom) sırasında olduğu kadar güçlü değil. Yine de, Nvidia'nın kazançlarının güçlü kalması durumunda bitcoin ve AI token’larının yükselmesiyle birlikte tüm piyasanın olumlu etkilenmesi muhtemel.


Yakın tarihli bir dosyaya göre, Genesis kısa bir süre önce alacaklılarına 3 milyar dolar değerinde nakit ve kripto varlık geri ödemek için gerekli olan onayı aldı. Rakam, müşteri taleplerinin yaklaşık %77'sini temsil ediyor. Genesis'in holding şirketi Genesis Global Holdco LLC ve yan kuruluşları, Three Arrows Capital ve FTX'in çöküşlerinden kaynaklanan önemli kayıplar nedeniyle Ocak 2023'te New York'ta Chapter 11 iflas koruması için başvuruda bulundu. Başvurunun hemen ardından piyasa, iflas işlemlerinin uygun bir şekilde tamamlanacağı konusunda şüpheciydi. İflas talebi platformu Xclaim, Genesis taleplerini ilk olarak Ocak 2023'te değerlerinin %35'i şeklinde listeledi. Bugün itibarıyla, bitcoin veya ether cinsinden 10 milyon doların üzerindeki talepler %97-110 arasında işlem görürken, 1 milyon doların altındaki talepler %74-94 arasında işlem görüyor.


Günün Grafiği


  • Grafik, Wall Street'in teknoloji ağırlıklı endeksi Nasdaq ile S&P 500 arasındaki oranı gösteriyor.

  • Oran, beş aylık azalan trend çizgisinin üzerine çıkarak Nasdaq'ın üstün performansının sinyalini verdi.

  • Bu da şu demek oluyor: 2016’dan bu yana kripto piyasasının kaydettiği para akışları teknoloji hisselerinden oldukça fazla etkileniyor.

  • Kaynak: TradingView

Daha Fazla Oku

    ether etfnvidiaBitcoinGenesisgüne bakış

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk