Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Öncesi Şirketlerden Farklı Görüşler Geliyor

17 Nisan 2024 - Kripto piyasalarındaki son fiyat hareketleri ve gelişmeler.

17 Nisan 2024 16:02

Güncellenme: 17 Nisan 2024 16:09

Son Fiyat Hareketleri

Öne Çıkanlar

Bitcoin'in dördüncü madencilik ödül yarılanmasına sadece iki gün kaldı. Dört yıllık etkinlik, BTC'nin blok başına emisyonunu 6.25 BTC'den 3.125 BTC'ye düşürerek yeni arzın hızını yarıya indirecek. Önceki yarılanmalar, BTC'deki devasa rallilerden önce gerçekleşti ve kripto topluluğu tarihin tekerrürden ibaret olacağına emin. Ancak yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs, müşterilerini geçmiş yarılanma döngülerini incelerken kendilerini kaptırmamaları konusunda uyardı. Goldman'ın Sabit Gelir, Para Birimleri ve Emtialar (FICC) ve Hisse Senedi ekibi şunları yazdı: "Önceki üç yarılanmaya BTC fiyat artışı eşlik etti, ancak tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmak için geçen süre önemli ölçüde farklılık gösteriyor. Geçmiş döngüler ve ilgili mevcut makro koşullar göz önüne alındığında, yarılanmanın etkisine karşı dikkatli olunmalı."


Broker şirketi Bernstein'a göre, "madenci korku faktörü" yarılanma öncesinde zirveye ulaştı ve yatırımcılar Riot Platforms (RIOT) ve CleanSpark'tan (CLSK) hisse satın almalı. Broker raporuna göre piyasa, bu şirketleri üstün performansları ve madencilik hash oranı ile pazar lideri oldukları için ödüllendirecek. Raporda madencilik hisselerinin yıl başından bu yana bitcoin'in (BTC) altında performans göstermeye devam ettiği, çünkü ödüller yarıya indirildikten sonra kârlılık konusunda endişelerin arttığı belirtildi. Yarılanmanın 19-20 Nisan civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Burada bahsedilen hash oranı, bir proof-of-work (iş kanıtı) blok zincirinde işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan toplam hesaplama gücünü ifade ediyor. Analist Gautam Chhugani ve Mahika Sapra şöyle açıklıyor: "Geçmişte kaydedilen bitcoin fiyat kırılmalarının yarılanma sonrasında gerçekleştiğini unutmamak gerek."


ABD Senatörleri Cynthia Lummis (R-Wyo.) ve Kirsten Gillibrand (D-N.Y.), stabil paraların ABD sınırları içerisinde nasıl işleyeceğini tanımlamaya çalışan ve pek de kapsamlı olmayan bir yasa tasarısı sundu. Milletvekilleri, kripto piyasasının bu alanını doğrudan ele alan bir mevzuat oluşturma çabasındalar. Önerilen yasa tasarısına göre, ödemelerde kullanılan stabil paraların ihraççıların, özellikle bu ihraca yönelik yan kuruluşlar oluşturmaları gerekecek. Aynı zamanda tasarı, stabil para ihraççılarının dolar destekli token’larla işlem yapmasını da gerektiriyor.


Günün Grafiği


  • Grafik, piyasadaki üç lider stabil para olan USDT, USDC ve DAI'nin toplam piyasa değerinin 146 milyar dolarlık rekor seviyeye yükseldiğini gösteriyor.

  • Likidite için önemli bir aracı görevi gören stabil paraların arzında devam eden genişleme, kripto piyasası için olumlu bir işaret.

  • Kaynak: TradingView

Daha Fazla Oku

    güne bakışBitcoin yarılanmasıyatırımbernstein

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk