Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Goldman'dan Uyarı: Önceki Bitcoin Yarılanma Döngüleri İncelenirken Dikkatli Olunmalı

Bitcoin'in dördüncü madencilik ödül yarılanmasına sadece iki gün kaldı.

17 Nisan 2024 12:42

Güncellenme: 17 Nisan 2024 13:42

Bitcoin'in dördüncü madencilik ödül yarılanmasına sadece iki gün kaldı. Dört yıllık etkinlik, BTC'nin blok başına emisyonunu 6.25 BTC'den 3.125 BTC'ye düşürerek yeni arzın hızını yarıya indirecek. Önceki yarılanmalar, BTC'deki devasa rallilerden önce gerçekleşti ve kripto topluluğu tarihin tekerrürden ibaret olacağına emin.


Ancak yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs, müşterilerini geçmiş yarılanma döngülerini incelerken kendilerini kaptırmamaları konusunda uyardı.


Goldman'ın Sabit Gelir, Para Birimleri ve Emtialar (FICC) ve Hisse Senedi ekibi şunları yazdı: "Önceki üç yarılanmaya BTC fiyat artışı eşlik etti, ancak tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmak için geçen süre önemli ölçüde farklılık gösteriyor. Geçmiş döngüler ve ilgili mevcut makro koşullar göz önüne alındığında, yarılanmanın etkisine karşı dikkatli olunmalı."Grafik, bitcoin'in 28 Kasım 2012, 9 Temmuz 2016 ve 11 Mayıs 2020'deki önceki yarılanmalardan sonraki performansını gösteriyor.


İlk üç yarılanmadan sonra boğaların nihai zirveye ulaşmaları için gereken süre farklıydı.


Daha da önemlisi, makroekonomik ortam günümüzün yüksek enflasyonundan, yüksek faizli ikliminden bambaşkaydı. O zamanlar büyük merkez bankalarının M2 para arzı (ABD Federal Rezerv, Avrupa Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası ve Çin Halk Bankası) hızla büyüyordu. Faiz oranları, kripto para birimleri de dahil olmak üzere finansal piyasa genelinde risk almayı katalize eden bu ortamda sıfır veya daha da azdı.


Bitcoin fiyatı bu yıl %50 yükseldi ve ABD merkezli spot borsa yatırım fonlarına (ETF'ler) yapılan girişler sayesinde yarılanmanın öncesinde rekor seviyelere ulaştı ve altı ayda %130'un üzerinde değer kazandı. Bloomberg'e göre, üç ay önce piyasaya sunulan 11 spot tabanlı ETF, yönetim altındaki varlıklarda 59,2 milyar dolar topladı ve bir arz-talep dengesizliği yarattı.


Bu nedenle bazı analistler, 20 Nisan yarılanmasından sonra sell-the-fact geri çekilmesinin kapısını aralık bırakarak, olağan yarılanma sonrası artışın büyük bir kısmının şimdiden gerçekleştiğine inanıyor.


Goldman'a göre, Bitcoin yarılanması yatırımcılara BTC arzının sınırlı olduğunu hatırlatıyor.


"BTC yarılanmasının önümüzdeki hafta "söylentiyi satın al, haber etkinliğini sat" gelişmesi olup olmayacağı, BTC'nin orta vadeli görünümü üzerinde tartışmasız daha az etkili çünkü BTC fiyat performansı muhtemelen BTC ETF'lere yönelik devam eden talep tarafından yönlendirilmeye devam edecek."


Daha Fazla Oku

    goldman sachsBitcoinbtcyarılanma

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk