Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Güne Bakış: Bitcoin, Tasfiyelerin Ardından Değişiklik Göstermiyor

10 Haziran 2024 - Kripto piyasalarındaki son fiyat hareketleri ve gelişmeler.

10 Haziran 2024 15:39

Güncellenme: 10 Haziran 2024 16:14

Son Fiyat Hareketleri

 

Öne Çıkanlar

Bitcoin (BTC) ve ether (ETH), geçtiğimiz cuma günü 400 milyon dolarlık kaldıracın temizlenmesinin ardından açık pozisyon miktarı ve işlem hacimlerinin düşmesiyle hafta sonu boyunca çok az değişiklik gösterdi. Presto Research analistlerinin CoinDesk'e gönderdikleri piyasa özetine göre, çarşamba günü açıklanacak olan TÜFE, perşembe günü gerçekleşecek olan FOMC toplantısı ve cuma günü Janet Yellen'ın yapacağı konuşma piyasa volatilitesini artırabilir. Aynı dönemde meme hissesi GameStop'taki (GME) düşüş, alternatif token’lar ve meme coin'ler gibi daha riskli varlıkları da etkiledi ve dogecoin (DOGE) ile shiba inu (SHIB) %10'a varan kayıplar yaşadı. Cuma gününden bu yana, açık pozisyonların sayısı 99 milyar dolardan 60 milyar dolara düştü ve bu da trader'ların bahisleri önemli ölçüde azalttığını gösteriyor. Coinglass verilerine göre, hacimler son 24 saatte %10 düştü.


Varlık yöneticisi CoinShares, yayımladığı raporda kripto yatırım ürünlerinin geçen hafta yaklaşık 2 milyar dolarlık giriş alarak beş haftalık bir yükselişi 4,3 milyar doların üzerine çıkardığını söyledi. Borsada işlem gören ürünlerdeki (ETP'ler) işlem hacimleri, bir önceki haftaya göre %55 artışla haftalık 12,8 milyar dolara yükseldi. Bitcoin, hafta boyunca 1,97 milyar doların üzerinde girişle yatırım faaliyetine öncülük ederken, ether (ETH) yaklaşık 70 milyon dolar ile mart ayından bu yana en iyi haftalık girişleri kaydetti. CoinShares analisti James Butterfill, gelişmelere dair şunları söyledi: "Alışılmadık bir şekilde, neredeyse tüm sağlayıcılarda girişler görüldü, çıkışlarda ise yavaşlama devam etti. Olumlu fiyat hareketi, yönetim altındaki toplam varlıkların (AUM) mart ayından bu yana ilk kez 100 milyar doların üzerine çıktığını gördü." Butterfill, ETH alımlarının büyük bir ihtimalle SEC'in spot ether ETF'lerine izin verme kararından kaynaklandığını da sözlerine ekledi.


Yatırım bankası Architect Partners'a göre, Robinhood'un Bitstamp'i satın alma kararı, kriptonun şirketin giderek daha önemli bir parçası haline geldiğini gösteriyor. Raporda yazılana göre, "Bu satın alım, ABD'nin eylemlerinden bağımsız olarak şirketin küresel erişimi genişletiyor." Architect, Robinhood'un geçen ay SEC'den bir Wells Bildirimi almasına rağmen dijital varlık faaliyetlerini genişletmeye devam ettiğini de vurguladı. Bitstamp’in satın alınması, Robinhood'un kurumsal ilişkilerini de güçlendirecek ve ticaret platformunu "dijital varlık alanına girerken kurumlara hizmet edebilecek, halka açık kriptodan etkilenen birkaç şirketten biri” olarak konumlandıracak. Architect, 200 milyon dolarlık nakit fiyatının, Bitstamp'in 2018’deki 500 milyon dolarlık değerlemeye göre önemli bir indirim olduğunu söyledi.


Günün Grafiği


  • Grafik, fiyatın 20 günlük hareketli ortalamasının iki standart sapma üstüne ve altına yerleştirilmiş volatilite bantları olan bitcoin fiyatını ve Bollinger bantlarını gösterir.

  • Bollinger bantları şu anda daralma sürecinde, bu da piyasa durgunluğunun bir göstergesi.

  • Bollinger bandı ne kadar uzun süre sıkışırsa, nihai volatilite patlaması o kadar büyük olur.

  • Kaynak: TradingView

Daha Fazla Oku

    güne bakışBitcoinEtherrobinhoodBitstamp

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk