Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Güne Bakış: Bitcoin Layer-2 Coin'leri Öne Çıkıyor

22 Nisan 2024 - Kripto piyasalarındaki son fiyat hareketleri ve gelişmeler.

22 Nisan 2024 17:05

Güncellenme: 22 Nisan 2024 18:24

Son Fiyat Hareketleri


Öne Çıkanlar

Bitcoin layer-2 çözümleriyle ilişkili bazı token’lar, Bitcoin blok zincirinin merakla beklenen madencilik ödülü yarılanmasının ardından bitcoin'den (BTC) daha iyi performans gösterdi. CoinGecko verilerine göre, Bitcoin layer-2 ağları arasında öne çıkan Stacks'in yerel token’ı STX, dört yılda bir düzenlenen yarılanmanın blok başına token emisyonunu 6,25 BTC'den 3,125 BTC'ye düşürmesinden bu yana yaklaşık yüzde 20 artarak 2,87 dolara yükseldi. Bitcoin ise %4,7'nin biraz üzerinde bir artışla 66.300 dolara ulaştı. Velo Data'ya göre STX, son 24 saatin en iyi performans gösteren ilk 25 kripto para biriminden biri oldu. Elastos'un ELA token'ı ve SatoshiVM'nin SAVM'si gibi diğer layer-2 coin’leri de yarılanmadan bu yana sırasıyla %11 ve %5 değer kazandı. Bitcoin layer-2 çözümleri, Bitcoin blok zincirindeki ölçeklenebilirlik ve işlem hızı sınırlamalarını ele alan projelerdir. Bitcoin blok zincirinin üzerine inşa edilen bu ağlar, işlemleri ana zincir üzerinden gerçekleştirerek ölçeklenebilirlik sağlarlar.Şu anda en pahalı spot bitcoin ETF'sini sunan Grayscale, %0,15'lik bir ücretle fonun bir yan versiyonunu sunmayı planladığını açıkladı. Mevcut Grayscale Bitcoin Trust'ın (GBTC) ücretleri %1,5 oranında. Grayscale'in Bitcoin Mini Trust'ı piyasaya sürüldüğünde, şirketin GBTC'deki varlıkların yüzde 10'unu BTC Trust'a bağışlayacağı belirtiliyor. BTC tröstünün hisseleri, GBTC hisselerinin sahiplerine otomatik olarak ihraç edilecek ve dağıtılacak. Açıklamaya göre Grayscale'in Bitcoin Mini Trust'ı, GBTC yatırımcılarına ocak ayında onaylanan diğer bitcoin ETF'leriyle rekabet edebilmek ve daha düşük bir ücret seçeneği sunabilmek için tasarlandı. Franklin Bitcoin ETF (EZBC), %0,19 oran ile şu anda en düşük maliyet çıkaran spot bitcoin ETF'si.


Woo X, bireysel müşterilere tokenize edilmiş ABD Hazine bonolarına yatırım yapma imkanı sunan ilk kripto para borsası oldu. Bugün tanıtılan RWA Earn Vaults adlı ürün, Londra merkezli kurumsal tokenizasyon platformu OpenTrade ile ortaklaşa geliştirildi. Ürün, Woo X Operasyon Direktörü Willy Chuang tarafından "önemli bir dönüm noktası" olarak tanımlandı. Chuang, duyuruda şunları söyledi: "İlk kez, merkezi bir borsadaki bireysel kullanıcılar, ABD Hazine Bonoları tarafından desteklenen ve faiz sağlayan bir hesaba erişebilecek. Bu girişim, geleneksel finansal menkul kıymetler ile kripto paraların dinamik dünyası arasındaki önemli bir boşluğu dolduruyor ve kullanıcılarımıza düşük riskli, yüksek kaliteli finansal varlıklara sorunsuz, güvenli ve verimli bir şekilde ulaşabilmeleri için benzeri görülmemiş bir fırsat sunuyor."


Günün Grafiği


  • Grafik, Bitcoin vadeli işlemleri ile Binance, Bybit, Deribit ve OKX'teki spot piyasalardaki fiyatlar arasındaki yıllık ortalama spread’leri gösteriyor.

  • Prim, 31 Mart'ta kaydedilen %30'dan keskin bir şekilde %10'un altına düşerek cash-and-carry arbitraj stratejisinin cazibesini azaltıyor.

  • Kaynak: Glassnode

Daha Fazla Oku

    güne bakışBitcoinlayer-2Grayscalewoo x

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk