Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Layer-2 Coin’leri BTC'den Daha İyi Performans Gösteriyor

CoinGecko'ya göre, bazı layer-2 coin’leri yarılanmadan bu yana yüzde 5 ila 20 arasında değer kazandı.

22 Nisan 2024 12:54

Güncellenme: 22 Nisan 2024 13:37

Bitcoin layer-2 çözümleriyle ilişkili bazı token’lar, Bitcoin blok zincirinin merakla beklenen madencilik ödülü yarılanmasının ardından bitcoin'den (BTC) daha iyi performans gösterdi.


CoinGecko verilerine göre, Bitcoin layer-2 ağları arasında öne çıkan Stacks'in yerel token’ı STX, dört yılda bir düzenlenen yarılanmanın blok başına token emisyonunu 6,25 BTC'den 3,125 BTC'ye düşürmesinden bu yana yaklaşık yüzde 20 artarak 2,87 dolara yükseldi. Bitcoin ise %4,7'nin biraz üzerinde bir artışla 66.300 dolara ulaştı. Velo Data'ya göre STX, son 24 saatin en iyi performans gösteren ilk 25 kripto para biriminden biri oldu.


Elastos'un ELA token'ı ve SatoshiVM'nin SAVM'si gibi diğer layer-2 coin’leri de yarılanmadan bu yana sırasıyla %11 ve %5 değer kazandı.


Bitcoin layer-2 çözümleri, Bitcoin blok zincirindeki ölçeklenebilirlik ve işlem hızı sınırlamalarını ele alan projelerdir. Bitcoin blok zincirinin üzerine inşa edilen bu ağlar, işlemleri ana zincir üzerinden gerçekleştirerek ölçeklenebilirlik sağlarlar.


Ethereum layer-2 çözümleri temel olarak Ethereum akıllı sözleşme blok zincirini ölçeklendirmeye odaklanırken, Bitcoin layer-2 projeleri Ethereum benzeri bir sanal makine çalıştırmayan ana blok zincirinin programlanabilirlik özelliklerini ölçeklendirmeyi ve tanıtmayı amaçlar.


Glassnode tarafından takip edilen veriler, yarılanma sonrası ortalama işlem ücretlerinin yaklaşık 0,0020 BTC'ye yükseldiğini ve 2018'in başından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını gösteriyor.


Ücretlerdeki artış, kullanıcıların Bitcoin blok zincirinde token mint’lemelerine olanak tanıyan Runes adlı yeni bir protokolün piyasaya sürülmesiyle açıklanabilir. Runes'un sunulmasıyla birlikte, spekülatörler token mint’lemek ve meme coin ticareti yapmak için blok zincirine adeta akın etti. Bu da işlem etkinliğinin ve işlem maliyetlerinin artmasına yol açtı.


Ord.io platformunun verilerine göre, Bitcoin blok zincirindeki Runes inscription’larının sayısı haberin yazılması sırasında 3.700.Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtcstxelasavm

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk