Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Güne Bakış: Bitcoin'in Düşüşüyle 800 Milyon Dolarlık Pozisyon Tasfiye Edildi

15 Mart 2024 - Kripto piyasalarındaki son fiyat hareketleri ve gelişmeler.

15 Mart 2024 15:39

Güncellenme: 15 Mart 2024 18:17

Son Fiyat Hareketleri 

Öne Çıkanlar

Günün erken saatlerinde %7 düşüşle 67 bin dolara kadar gerileyen bitcoin (BTC), şu anda 67 bin 900 dolardan işlem görüyor. İşlem hacmine göre en büyük ve en likit dijital varlıkları takip eden CoinDesk 20 Endeksi %6 değer kaybetti. CoinGlass verileri, son 12 saat içerisinde 100 milyon dolar, son 24 saat içerisinde ise 167 milyon dolarlık uzun pozisyonun tasfiye edildiğini gösteriyor. Altın ve Wall Street’in teknoloji ağırlıklı endeksi Nasdaq gibi değerler de haftanın başından beri baskılanmaya devam ediyor. Bazı analistler, BTC'nin rekor seviyelerden geri çekilmesini, keskin yükseliş trendlerinin ardından görülen tipik bir boğa nefesi olarak tanımlıyor.


Başkan Nayib Bukele’nin yaptığı açıklamaya göre, Orta Amerika ülkesi El Salvador bu hafta soğuk depolama cüzdanına 400 milyon dolar değerinde bitcoin taşıdı. Bukele, Twitter paylaşımında yeni oluşumlarından "ilk #Bitcoin kumbaramız" olarak bahsetti. Perşembe günkü fiyatlarla 411 milyon dolar değerinde 5.689,68 BTC tutan bir cüzdanın fotoğrafını paylaşan Bukele, ülkenin soğuk cüzdanını "ulusal topraklardaki fiziksel bir kasada" sakladıklarını söyledi. Bu büyüklükteki bir bitcoin yatırımı, El Salvador'un varlıklarını daha önce bilinenden çok daha yükseğe taşıyor. Bukele, bu haftanın başlarında alaycı bir şekilde BTC’yi sadece satın alarak değil, aynı zamanda pasaport satarak, işletmeler için para dönüşümleri sağlayarak, madencilik yaparak ve devlet hizmetlerinden faydalanarak elde ettiklerini söylemişti.


Yatırım bankası Stifel (SF), çarşamba günü yayımladığı araştırma raporunda, Galaxy Digital'ın (GLXY) dijital varlık ekosistemine girmek isteyen hisse senedi yatırımcıları için iyi bir başlangıç şirketi olduğunu söyledi. Stifel, Michael Novogratz'ın kripto finansal hizmetler firması için 20 Kanada doları (C$) fiyat hedefi koydu. Galaxy, dün günü %4,7 düşüşle 13,11 C$'dan kapattı. Analist Bill Papanastasiou ve Suthan Sukumar, raporda şöyle yazdı: "Şirket, bitcoin ve ether'i kapsayan asimetrik bir getiri profili sunuyor. Yatırımcılara ticaret, yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi alanlarında gelir sağlayan çeşitli işletmeler grubu görevi görüyor. Ayrıca merkeziyetsiz ağlara güç veren temel teknolojilere odaklanan altyapı çözümleri sayesinde uzun vadeli büyüme potansiyeline sahip."


Günün Grafiği


  • Grafik, son 24 saat içerisinde büyük borsalarda tasfiye edilen kripto konsolide vadeli işlem pozisyonlarının dolar cinsinden değerini gösteriyor.

  • Bitcoin'in bir gecede 67.000 dolara düşmesi, 800 milyon doların üzerinde pozisyonu tasfiye etti.

  • Swiss One Capital'e göre bu tasfiyeler, aşırı kaldıraçlı pozisyonların temizlenmesini ifade ediyor.

  • Kaynak: CoinGlass

Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcEl SalvadorGalaxy Digitalgüne bakış

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk